Poszukujesz odpowiedzi na pytanie, jak zmierzyć gwint calowy? Optymalnym sposobem jest sięgnięcie po suwmiarkę, która zapewnia precyzję pomiaru na poziomie +/- 0,05. Aby uzyskać wynik, należy obliczyć dwie zmienne:
  • średnicę i długość główki,
  • pomiar skok gwintu calowego.
Wykonanie czynności pomiarowych jest bardzo łatwe – aby sprawdzić, ile wynosi średnica i długość główki, wystarczy tylko przyłożyć suwmiarkę i odczytać wynik. Należy przymocować szczęki do dwóch skrajnych punktów, żeby otrzymać rezultaty. To samo urządzenie można wykorzystać, aby przeprowadzić pomiar skoku, jednak jest to możliwe także przy użyciu wzorca, czyli narzędzia przeznaczonego do wzorcowania. Decydując się na jego zastosowanie, należy sięgnąć po odpowiednio dobrany szablon, aby rzetelnie i w wiarygodny sposób wykonać pomiar. Uzyskane rezultaty powinno się następnie zestawić z tabelą wymiarów, tak aby mieć gwarancję kupna właściwego elementu i móc przygotować otwór o prawidłowej wielkości pod gwint rurowy lub innego rodzaju. Jak zmierzyć gwint calowy? Jest to dosyć prosta czynność i wymaga jedynie odpowiedniego narzędzia, a także dobrego oka. Dzięki temu nawet pręty z gwintem calowym będą idealnie pasować do zaplanowanego łączenia. Najlepszym wyborem będzie suwmiarka — może być elektroniczna lub noniuszowa. Najważniejsze, żeby wykonywała pomiar z dokładnością plus/minus do 0,05 mm. Dokładne wymiary gwintów calowych uzyskujemy przez pomiar:
  • średnicy główki — w niektórych przypadkach średnia mierzona może odbiegać nawet od 0,1 do 0,4 mm;
  • pomiar skoku gwintu — w tym drugim przypadku można skorzystać nie tylko z suwmiarki, ale także wzorcu gwintu.
Potem odczytane wyniki należy porównać z tabelą gwintów calowych, która znajduje się w naszym sklepie internetowym. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie tylko zamówisz odpowiedniej wielkości gwinty calowe drobnozwojne, ale także przygotujesz odpowiedniego rozmiaru otwory.

Tabela gwintów calowych

Tabela gwintów calowych znajdująca się na stronie naszego sklepu internetowego jest wyposażona we wszelkie niezbędne informacje, które z łatwością pomogą Ci dopasować rozmiary gwintów to oznaczeń funkcjonujących w branży. Dzięki temu nie pomylisz się i otwory pod gwinty calowe będą idealnie pasować do zamówionego przez Ciebie w Kristal.net.pl asortymentu. Wyczytasz z niej nie tylko potrzebną Ci średnicę gwintu zewnętrznego wyrażonego w calach, ale także jego długości. Z tej samej tabeli dowiesz się ponadto, czy proponowany przez nas gwint calowy jest pokryty specjalną powłoką ocynku galwanicznego oraz, czy zastosowany stop stali spełnia wymagania kategorii A2. Nasza tabela gwintów calowych to bardzo wygodne narzędzie, zawsze warto do niego wracać. Dobre przygotowanie przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac to nie tylko oszczędność pieniędzy — wynikająca z dodatkowych zakupów, w przypadku popełnienia błędów, ale także znaczne zaoszczędzenie czasu, który często jest na wagę złota.

Typowe gwinty calowe

Rodzaje gwintów calowych dzielą się w zasadzie na dwie podgrupy:
  • UNC — jest to jeden z najpopularniejszych standardów wymyślony w Stanach Zjednoczonych. Elementy UNS mają zwykłe gwinty zunifikowane, które występują najczęściej ze średnicą nie większą niż 4 cale. Są wykorzystywane do zadań narażonych na małe defekty mechaniczne z dużą częstotliwością oraz prędkością pracy;
  • UNF — są to gwinty adekwatne do drobnozwojnych w przypadku śrub z gwintem metrycznym. Zastosowany wkręt drobnozwojny występuje najczęściej w średnicy 1,5 cala. Co ważne gwinty zewnętrzne UNF odznaczają się znacznie większą wytrzymałością na rozciąganie. Można je stosować zwłaszcza wtedy, gdy kąt wzniosu linii śruby okazuje się zbyt mały.
Ten bardzo powszechny standard w Stanach Zjednoczonych jest także bardzo dobrze znany na kontynencie europejskim, mimo że opiera się on o standaryzację przyjętą w ramach amerykańskich norm jakościowych oraz wymiarowych. Pręty gwintowane w ramach standardu UNC i UNF można także znaleźć w ofercie naszego sklepu internetowego.

Gwint calowy a metryczny

Czym różnią się od siebie gwinty calowe i metryczne? Pierwszą podpowiedzią jest zastosowanie innego systemu miar. W przypadku prętów gwintowanych z gwintem calowym mamy do czynienia z brytyjskim systemem miar, którego długości są oparte o cale — gwinty metrowe to pomysł z naszej europejskiej części świata. Jednak należy pamiętać, że cale nie są odpowiednikami centymetrów i 1 cal jest równy dokładnie 2,54 cm — 25,4 mm. Oczywiście ta wiedza nie ma bezpośredniego przełożenia na praktykę, ponieważ przy sprzedaży nie miesza się produktów z obu grup. Może to jednak mieć ogromny wpływ i przydatną wartość w przypadku projektu urządzenia lub instalacji, gdzie jednak trzeba dobrać śruby w odpowiednich wymiarach. Jest też druga ważna różnica między gwintem calowym a metrycznym. Ten pierwszy jest uszeregowany z podziałem na drobnozwojne, zwykłe oraz jednakowej podziałce, które mają swoje konkretne oznaczenia. Gwinty metrowe rozróżniają się przy pomocy wartości wyrażonej w milimetrach i czasami napotkamy gwinty specjalne, takie jak wielozwojne lub lewozwojne.

Wymiary gwintów calowych

Wymiary gwintów calowych UNC i UNF są określane według normy ANSI B1.1, która jest zgodna z amerykańską standaryzacją. W przypadku gwintu UNC to w języku polskim tłumaczy się jako „zgrubny gwint zunifikowany”. Co ważne gwint w standardzie UNC jest odpowiednikiem europejskiego gwintu metrycznego o skoku normalnym. W naszym sklepie internetowym można zamówić gwinty calowe drobnozwojne oraz podstawowe pręty gwintowane z gwintami calowymi w przeróżnych rozmiarach. Najmniejszy spośród dostępnych produktów ma średnicę ¼ cala, a największa wersja pręta gwintowanego sięga do pełnego jednego cala. Na rynku są także dostępne znacznie mniejsze lub większe modele, ale są one rzadziej wykorzystywane. Część tabel gwintów calowych podaje nawet wymiary sięgające do 4 cali średnicy gwintu. Średnice gwintów calowych prezentowane w naszej ofercie to bardzo duży wybór i z pewnością szybko będzie można znaleźć odpowiedniego rozmiaru pręt gwintowany w bardzo dobrej cenie. A w przypadku instalacji przemysłowych i konstrukcjach przemysłowych trzeba dbać o odpowiedniej jakości komponenty, które także pasują idealnie do złączy.

Oznaczenia gwintów calowych

Oznaczenie gwintu calowego najczęściej wyraża się średnicą nominalną gwintu w calach — przykład ¼, 5/16, ⅝ lub 1. Dalej mamy do czynienia z ilością zastosowanych zwojów na jeden cal. Wszystkie gwinty zgrubne zunifikowane zgodne z parametrami ustalonymi przez amerykańską standaryzację będą nosiły oznaczenie dodatkowe UNC. W przypadku tego rodzaju gwintu w tabelach znajdziesz też dodatkową informację o kącie zarysu, który za każdym razem mieści się w 60o. Taka wiedza sprawi, że z łatwością dopasujesz zamawiane gwinty calowe drobnozwojne nie tylko pod swoje wymagania, ale także rozmiar łączenia oraz rodzaju maszyny lub konstrukcji przemysłowej. Dobre przygotowanie pozwoli wielokrotnie na zaoszczędzenie cennego czasu. Na naszym blogu możesz również się dowiedzieć jak zmierzyć gwint calowy.