Gdy trzeba zamocować coś w betonie, dobrym wyborem okazują się kotwy chemiczne. To alternatywa dla mechanicznych mocowań na śruby lub kołki rozporowe. Połączenia z żywic świetnie nadają się do armatury i elementów wyposażenia wewnątrz pomieszczeń. Stosuje się je również na zewnątrz do osadzania futryn, framug czy okiennic. Czy wszystkie kotwy chemiczne są takie same? Które z nich najlepiej sprawdzą się w pracy z betonem? Poznaj rodzaje mocowań dostępne w naszej ofercie.

Rodzaje kotew chemicznych

Płynne kotwy rozporowe do betonu to nic innego jak substancja wypełniająca przestrzenie w podłożu i mocowanym elemencie. W zastosowaniach domowych najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje mocowań chemicznych: kotwy poliestrowe lub winylowo-estrowe. Alternatywą dla nich są rzadziej stosowane łączenia epoksydowe. Najpopularniejsze i najbardziej ekonomiczne kotwy z poliestru mocuje się do różnych podłoży. Ich atutem jest także spory zakres temperatur, w jakich można je stosować – od -5 do 25 °C. Krótki czas wiązania sprawia, że to najlepsza opcja łączenia elementów z nietypowych materiałów, z dużymi otworami lub porowatą strukturą. Stosunkowo niższa od innych typów łączeń cena sprawia, że są dość popularnym wyborem.

Kiedy stosuje się łączenie chemiczne?

Można go użyć nie tylko podczas urządzania łazienki. Kotwy do betonu winylowo-estrowe służą do łączenia elementów narażonych na większe obciążenia. Cechuje je wysoka elastyczność i wyższy zakres temperatur, w których można je stosować – od -20 do +40°C. Wymagają więcej czasu na związanie, zazwyczaj około godziny. Płynne kotwy rozporowe do betonu trwale łączą różne materiały. Można je stosować również do pustaków i cegieł dziurawek. Zasadą działania tego połączenia jest adhezja, czyli spajanie powierzchniowe substancji chemicznej i łączonych obiektów. W porównaniu do tradycyjnych mocowań, np. na kołki, kotwy chemiczne są bardziej wytrzymała. Stosuje się ją także do przedmiotów narażonych na wiatr czy drgania. Znajdują się wśród nich także rodzaje połączeń odpornych na wilgoć, a w przypadku kotew epoksydowych nawet wytrzymujących stałe zanurzenie pod wodą. Jako producent szerokiego asortymentu śrub metalowych polecamy również wygodne w użyciu kotwy rozporowe do betonu w postaci płynnej masy.

Kotwienie chemiczne – mocne i słabe strony

Użycie mieszanki żywic do łączenia konstrukcji betonowych ma wiele zalet. Zapewnia  dużą nośność, szczelnie wypełnia wnęki i integruje się z podłożem. Łączenie następuje bez względu na wielkość otworu – wystarczy w całości wypełnić go substancją. Większość połączeń chemicznych jest niewrażliwa na naprężenia. Można do tego dodać także brak konieczności wiercenia głębokich otworów pod płynną masę. Najwięcej problemów może stworzyć aplikacja. Podczas wiązania substancja wiążąca jest wrażliwa na drgania podłoża. Jej działanie osłabiają także wilgoć i skrajna temperatura. Choć nie zawsze da się zastosować kotwę chemiczną, warto jej użyć w sprzyjających warunkach. Nasza hurtownia metalowa zaprasza do wypróbowania spoiw z firmowej oferty.