Wkręty i śrubki stanowią podstawowe złącza, dzięki którym można trwale złożyć różne przedmioty – począwszy od konstrukcji stalowych po domowe meble. Ich właściwy dobór do konkretnego zadania jest bardzo istotny. Dlatego warto poświęcić odrobinę czasu na ich zmierzenie. A w jaki sposób sprawdzić średnicę albo długość śruby? O tym więcej w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury.

Jakie są podstawowe cechy śruby, jakie należy wziąć pod uwagę?

Na początku warto dowiedzieć się więcej o tym, jakie cechy śrubek rozróżniamy. Są to:

  • długość,

  • średnica gwintu,

  • skok gwintu.

Właściwy dobór każdego z nich jest niezwykle ważny. Z jednej strony wpływa na estetykę łączenia (np. zbyt długi łącznik może wystawać), a z drugiej – na poprawność działania całego układu. Zbyt krótka śruba najpewniej będzie źle spajać elementy, przez co prawdopodobnie dojdzie do ich rozczepienia. Za długa z kolei niewykluczone, że przebije się na zewnątrz, co naraża ją na korozję.

W jaki sposób mierzyć śrubę?

Aby prawidłowo wykonać tę czynność, potrzeba precyzyjnego narzędzia. Nie należy więc tego zrobić np. za pomocą linijki czy zwykłej miarki. W przypadku złączy duże znaczenie mają nawet dziesiętne milimetrów. Dlatego niezbędna do tego celu będzie suwmiarka. Choć wielu kojarzy ją głównie z mierzeniem rur (na zewnątrz, jak i wewnątrz), to jest to jedno z najlepszych narzędzi do tego zadania. Używając jej, łatwo sprawdzi się każdy z trzech wymienionych wyżej elementów, choć do określenia skoku gwintu najlepiej nadają się specjalne wzorniki.

W pomiarze śrubek bardzo istotne są ich łby. W przypadku, gdy są one płaskie (śruby imbusowe często mają takie), mierzy się tylko trzpień. Z kolei przy łbach stożkowych, licujących z powierzchnią, sprawdzasz całą długość złącza.

Suwmiarka – jak jej użyć do tego zadania?

Do tej czynności wykorzystuje się zarówno główne szczęki suwmiarki, jak i te do określania wewnętrznej średnicy. W przypadku, gdy mierzysz śruby trapezowe – wówczas obejmujesz je w całości głównymi ramionami przyrządu. Podobnie postępujesz przy wkrętach ze stożkowym łbem. Jeśli natomiast dokonujesz pomiaru złącza z sześciokątnym płaskim łbem – użyj szczęk do średnic wewnętrznych, oprzyj nieruchomą część na spodniej części i rozciągnij suwmiarkę do końca trzpienia. Podobnie wygląda to, jeśli masz śruby fundamentowe – sprawdzasz wówczas długość gwintowanej części trzpienia.

A jak mierzyć średnicę śrub? Bardzo istotne jest aby brać pod uwagę szerokość zwojów. Dlatego najlepiej ustaw dany element prostopadle do prowadnicy, łbem do góry, a następnie szczękę przesuwną wypozycjonuj tak, by go ściśle obejmowała. Trochę trudniejszy może się wydawać pomiar skoku gwintu, ale tylko z pozoru. Wystarczy wybrać 10 zwojów i sprawdzić odległość między nimi za pomocą szczęk wewnętrznych. Następnie wynik ten dzieli się przez 10. To wszystko!

Szukasz śrub o odpowiednich wielkościach? Przejrzyj naszą ofertę!

Mierzenie wkrętów tylko z pozoru wydaje się trudne. Najważniejsze, to po prostu znać technikę. Wiedząc już, jak łatwo dokonasz pomiarów za pomocą suwmiarki, z pewnością dobierzesz odpowiednie złącza do swoich potrzeb. A nasza hurtownia śrub dostarczy Ci ich szeroki wybór. Sprawdź ofertę na stronie już teraz!