Od wyboru komponentów zależy często to, czy dany produkt – maszyna przemysłowa, urządzenie AGD czy element umeblowania – będzie trwały i spisze się w swoim zadaniu. Warto więc zwrócić uwagę na każdą część, której używa się w konstrukcji, w tym także na śruby. Mają one najróżniejsze zastosowanie, a co bardzo ważne – również rozmiary. Jak wybrać odpowiedni? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go już teraz!

Symbole, na które warto zwrócić uwagę

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się oznaczeniom znajdującym się bliżej na złączach, gdyż pomoże to dobrać odpowiedni rozmiar śruby (https://www.kristal.net.pl/sruby) do zadania. Poszczególne symbole tyczą się m.in.:
  • szerokości główki śruby (S),
  • wysokości główki śruby (k),
  • długości złącza bez główki (l).
Co ważne – łączniki te opisuje się również literą M z liczbą. To tzw. oznaczenie gwintu metrycznego z zarysem 60°, czyli, ujmując to prościej, jego szerokości. Każda z tych wartości podawana jest w milimetrach. Wszystkie te parametry składają się na rozmiary śrub, a także nakrętek i kluczy, jakie będą potrzebne do przykręcania lub odkręcania konkretnych elementów.

Najpopularniejsze rozmiary śrub

Gdy już mniej więcej wiesz, jak rozpoznać rozmiary śruby, pora, abyś dowiedział się więcej o najpopularniejszych wymiarach tych złączy! Można to przedstawić pod postacią tabeli, takiej jak ta poniżej:
Średnica gwintu Średnica gwintu drobnozwojnego Szerokość główki śruby Wysokość główki śruby Długość trzonu śruby (bez główki)
M 1,6 X S 3,2 k 1,1 l 2–16
M 6 X S 10 k 4,0 l 6–90
M 10 M 10 × 1,25 S 17 k 7,0 l 8–150
M 16 M 16 × 1,5 S 25 k 10 l 12–150
M 24 M 24 × 2 S 36 k 15 l 16–200
Warto wiedzieć, że w ten sam sposób opisuje się nie tylko rozmiary zwykłych śrub metrycznych, ale i imbusowych. Dodatkowo dodaje się wymiar klucza, który ma kształt litery „L”. Co ważne – są one normalizowane, więc np. jego przekątna dla:
  • M 2 wynosi 1,5 mm,
  • M 5 – 4 mm,
  • M 8 – 6 mm.

Rozmiar to nie wszystko!

Przeglądając rozmiary śrub, należy wziąć pod uwagę także inne parametry. Symbole stosowane na nich mogą zdradzać m.in. materiał, z którego powstały. Np. oznaczenie A2 dowodzi, że do produkcji tego elementu użyto stali nierdzewnej, a A4 – kwasoodpornej. Ponadto można na nich znaleźć symbole świadczące o tzw. tolerancji wykonania. Dzieli się je według trzech kategorii:
  • C – czyli śruby zgrubne, obrobione w części z gwintem, wykorzystywane w mniej istotnych połączeniach, do obciążeń statycznych,
  • B – średnio dokładne, o toczonych lub ciągnionych trzpieniach, dostosowane do obciążeń statycznych i dynamicznych,
  • A – dokładne, o pogrubionym trzpieniu, używane w połączeniach pasowanych.
Różnią się one też luzem, jaki musi być zapewniony między współpracującymi gwintami.

Nie wiesz, jakie śruby wybrać? Skontaktuj się z nami!

Nawet profesjonaliści czasem mają wątpliwości, które złącza należy wybrać. Jeśli i Ty chciałbyś mieć pewność, że nabywasz odpowiednie produkty, nasza hurtownia śrub i wkrętów to miejsce, gdzie możesz je kupić i dowiedzieć się o nich więcej. Jako producent śrub dbamy, by wysoka jakość i atrakcyjna cena zawsze szły ze sobą w parze. Świadczymy również profesjonalne doradztwo. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!