Co to jest gwintowanie śruby?

Mianem tym określa się bardzo prostą metodę pozwalającą uzyskać niezbędne napięcie i ukształtowanie odpowiedniej wielkości otworu, w który następnie można wkręcić śrubę. Rozróżnia się wiele sposobów na uzyskanie konkretnego rozmiaru otworu - przy pomocy elektronarzędzi, narzynek, tokarek, obrabiarek CNC oraz innych narzędzi. Podczas gwintowania należy pamiętać o przestrzeganiu zasad BHP, które nie tylko ułatwią pracę, ale także pozwolą ustrzec się przed niebezpiecznymi dla zdrowia wypadkami. Gwintowanie śrub zewnętrzne i wewnętrzne nie powinno sprawiać większej trudności, jednak przed wyborem odpowiedniej metody należy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne narzędzia.

Gwintowanie śruby - Jak gwintować otwory? Jaki otwór pod gwint?

Gwintowanie może odbywać się na dwa sposoby: ręcznie lub mechanicznie. W przypadku metody ręcznej rozróżnia się trzy podstawowe metody:
  • metodę pierwszą zewnętrzną - przy pomocy narzynek ślusarskich,
  • metodę drugą zewnętrzną - z wykorzystaniem głowic gwinciarskich,
  • metodę wewnętrzną, gdzie należy zastosować gwintowniki ślusarskie.
W przypadku gwintowania mechanicznego można wybrać znacznie więcej narzędzi i postawić nie tylko na elektronarzędzia, ale także tokarkę, stacjonarne gwinciarki, wiertarki, wiertarko-frezarki lub obrabiarki CNC.

Gwintowanie śruby - podstawowe metody mechanicznej otwory na śrubę to:

  • nacinanie,
  • gwintowanie,
  • frezowanie,
  • szlifowanie.
Ponadto istnieją też metody obróbki plastycznej, które wymagają użycia wygniatarek szczękowych, rolkowych, obiegowo-planetarnych oraz walcarko-wygniatarek CNC. Jaki otwór pod gwint powinien być zastosowany? Wszystko zależy od rodzaju konstrukcji, jej przeznaczenia, a także rodzaju zastosowanych śrubek. Ich rozmiar można z łatwością dobrać pod tabele gwintów, gdzie wykorzystuje się symbolikę M i G. Każdemu rozmiarowi gwintów odpowiada konkretna wielkość wiertła. Jeżeli interesuje Cię zamówienie elementów łączeniowych, skorzystaj z oferty, którą proponujemy jako producent śrub, wkrętów oraz nakrętek.

Jak gwintować śruby gwintownikiem?

Aby gwintowanie przebiegło prawidłowo i powstał właściwy otwór dla danej śruby, najpierw należy wywiercić odpowiedniej wielkości otwór. Pracę rozpoczyna się od nakiełka, który pozwoli wycentrować wiertło. Potem pozostaje się tylko wwiercić w dowolną powierzchnię lub pręt przy pomocy odpowiedniego elektronarzędzia. Warto także zastosować tzw. fazowanie otworu, które pomoże w uniknięciu efektu wypływki materiału oraz tworzenia się bardzo nieestetycznej powierzchni przy wejściu gwintownika. Przy korzystaniu z gwintowników należy pamiętać o zaopatrzeniu się w pokrętło do gwintowników. Sam proces dzieli się na trzy etapy:
  • zdzierak,
  • półwykańczak,
  • wykańczak.
Największy opór podczas ręcznego przygotowywania otworu pod śrubę będzie zachodzić w pierwszym etapie — czyli zdzieraku. Najlepiej wykonać ruchem zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, a podczas dostrzeżenia oporu wiórów, cofnąć się o jakąś ½ obrotu, aby złamać ich opór. Zbyt silny opór można także złamać, kupując specjalny olej do gwintowania lub stosując zwykły olej spożywczy — na przykład rzepakowy. W ofercie znajdziesz szeroki wybór wysokojakościowych elementów łączeniowych i mocujących o różnorodnym zastosowaniu. Nasza hurtownia śrub, wkrętów oraz nakrętek gwarantuje także atrakcyjne ceny, dlatego serdecznie zachęcamy do składania zamówień. W asortymencie znajdują się także innego rodzaju liczne akcesoria, takie jak np. precyzyjnie wykonane i trwałe podkładki pod śruby.