Co to jest gwintowanie? Mianem tym określa się bardzo prostą metodę pozwalającą uzyskać niezbędne napięcie i ukształtowanie odpowiedniej wielkości otworu, w który następnie można wkręcić śrubę. Rozróżnia się wiele sposobów na uzyskanie konkretnego rozmiaru otworu - przy pomocy elektronarzędzi, narzynek, tokarek, obrabiarek CNC oraz innych narzędzi. Podczas gwintowania należy pamiętać o przestrzeganiu zasad BHP, które nie tylko ułatwią pracę, ale także pozwolą ustrzec się przed niebezpiecznymi dla zdrowia wypadkami. Gwintowanie zewnętrzne i wewnętrzne nie powinno sprawiać większej trudności, jednak przed wyborem odpowiedniej metody należy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne narzędzia.

Jak gwintować otwory? Jaki otwór pod gwint?

Gwintowanie może odbywać się na dwa sposoby: ręcznie lub mechanicznie. W przypadku metody ręcznej rozróżnia się trzy podstawowe metody:
  • metodę pierwszą zewnętrzną - przy pomocy narzynek ślusarskich,
  • metodę drugą zewnętrzną - z wykorzystaniem głowic gwinciarskich,
  • metodę wewnętrzną, gdzie należy zastosować gwintowniki ślusarskie.
W przypadku gwintowania mechanicznego można wybrać znacznie więcej narzędzi i postawić nie tylko na elektronarzędzia, ale także tokarkę, stacjonarne gwinciarki, wiertarki, wiertarko-frezarki lub obrabiarki CNC. Podstawowe metody mechanicznej otwory na śrubę to:
  • nacinanie,
  • gwintowanie,
  • frezowanie,
  • szlifowanie.
Ponadto istnieją też metody obróbki plastycznej, które wymagają użycia wygniatarek szczękowych, rolkowych, obiegowo-planetarnych oraz walcarko-wygniatarek CNC. Jaki otwór pod gwint powinien być zastosowany? Wszystko zależy od rodzaju konstrukcji, jej przeznaczenia, a także rodzaju zastosowanych śrub. Ich rozmiar można z łatwością dobrać pod tabele gwintów, gdzie wykorzystuje się symbolikę M i G. Każdemu rozmiarowi gwintów odpowiada konkretna wielkość wiertła.

Jak gwintować gwintownikiem?

Aby gwintowanie przebiegło prawidłowo i powstał właściwy otwór dla danej śruby, najpierw należy wywiercić odpowiedniej wielkości otwór. Pracę rozpoczyna się od nakiełka, który pozwoli wycentrować wiertło. Potem pozostaje się tylko wwiercić w dowolną powierzchnię lub pręt przy pomocy odpowiedniego elektronarzędzia. Warto także zastosować tzw. fazowanie otworu, które pomoże w uniknięciu efektu wypływki materiału oraz tworzenia się bardzo nieestetycznej powierzchni przy wejściu gwintownika. Przy korzystaniu z gwintowników należy pamiętać o zaopatrzeniu się w pokrętło do gwintowników. Sam proces dzieli się na trzy etapy:
  • zdzierak,
  • półwykańczak,
  • wykańczak.
Największy opór podczas ręcznego przygotowywania otworu pod śrubę będzie zachodzić w pierwszym etapie — czyli zdzieraku. Najlepiej wykonać ruchem zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, a podczas dostrzeżenia oporu wiórów, cofnąć się o jakąś ½ obrotu, aby złamać ich opór. Zbyt silny opór można także złamać, kupując specjalny olej do gwintowania lub stosując zwykły olej spożywczy — na przykład rzepakowy.