Śruby, śrubki, nakrętki – możesz je spotkać praktycznie wszędzie. Niemal każdy współczesny przedmiot codziennego użytku wyposażony jest w co najmniej kilka śrub lub mniejszych śrubek. Telefony, komputery, sprzęt RTV i AGD, a także samochody i meble nie powstałyby i nie funkcjonowały poprawnie, gdyby nie śruby i śrubki. Śruby znajdują zastosowanie zarówno w zaawansowanym technologicznie sprzęcie, jak i we wszelkich konstrukcjach budowalnych. Jednym z ich rodzajów są właśnie calowe. Jak są zbudowane i z czego się składają? Gdzie znajdują zastosowanie? Jakie są ich najważniejsze zalety? Zachęcamy do sprawdzenia odpowiedzi na te pytania i składania zamówień w sklepie, który prowadzimy jako hurtownia śrub, wkrętów oraz nakrętek.

Gwint, czyli co wyróżnia śruby calowe

Podstawą każdej śruby jest gwint. Zasadniczo wyróżniamy ich dwa podstawowe i najczęściej wykorzystywane rodzaje, tj. gwint metryczny (jego średnica mierzona jest w wielokrotności milimetrów) i calowy (tutaj średnica mierzona jest w calach). Nazwy obowiązujące w tym zakresie są nazwami potocznymi, jednak doskonale przyjęły się w codziennym użytkowaniu. Najczęściej w ofercie rynkowej możemy spotkać modele calowe o oznaczeniach UNC i UNF, będące odpowiednikami kolejno gwintu metrycznego normalnego oraz gwintu metrycznego drobnozwojnego. Śruby oznakowane symbolem UNC należą do zdecydowanie najpopularniejszych w swojej grupie i dzielą się z kolei na śruby:
  • z pełnym gwintem i sześciokątnym łbem (DIN 933),
  • z niepełnym gwintem i sześciokątnym łbem (DIN 931),
  • imbusowe (DIN 912).
Każdy z tych rodzajów dostarczamy naszym klientom.

Gdzie wykorzystasz śruby calowe?

Śruby, których gwinty mierzone są w calach, znajdują zastosowanie przede wszystkim w takich dziedzinach, jak hydraulika, gazownictwo i motoryzacja. Standardem jest wykorzystywanie tego rodzaju śrub właśnie w wyżej wymienionych branżach. Możesz zatem spotkać się ze śrubami calowymi na przykład w samochodzie. Wymieniając śruby zawsze jednak warto upewnić się, czy w danym, konkretnym przypadku zastosowano śruby metryczne, czy też właśnie calowe. O pomyłkę tutaj nietrudno. A wiele osób ma tendencje do wkręcania śrub na siłę, właśnie w sytuacji, gdy nie są one do końca dopasowane, co zawsze prowadzi do uszkodzeń, zarówno gwintów, jak i wkrętów.