Korzystając na co dzień z przeróżnych przedmiotów codziennego użytku nie zastanawiamy się szczególnie nad ich budową, poszczególnymi elementami i zastosowanymi połączeniami między nimi. A przecież bez większych śrub, czy mniejszych śrubek nie funkcjonowałaby poprawnie żadna rzecz – czy to telefon, komputer, pralka, czy samochód. Czym zatem jest śruba i jak powstaje?

Śruba – kluczowy element każdej konstrukcji

Śruby znajdują zastosowanie zarówno w budowie maszyn, wszelkiego rodzaju sprzętu elektronicznego, a także w produkcji mebli. Bez ich udziału nie powstałby żaden pojazd, ani żadna konstrukcja budowlana. Śruby niezbędne są w hydraulice, gazownictwie i motoryzacji. Zatem jak widać, bez śruby ani rusz. Śruba to nic innego jak element połączenia, konkretnie połączenia śrubowego. Występuje w wielu odmianach różniących się pomiędzy sobą między innymi kształtem łba, zakończenia lub czopa, a także długością i rodzajem gwintu. Wyróżnia się śruby maszynowe, soczewkowe, trapezowe oraz wiele innych, powstających z myślą o jak najbardziej precyzyjnym dopasowaniu łączenia do konkretnych potrzeb.

Z czego i jak wykonane są śruby?

Śruby powstają z bardzo grubego stalowego drutu lub pręta. Elementy te najpierw umieszczane są w piecu, następnie w kwasie siarkowym, by w końcu zostać pokrytymi fosforanem cynku. Takie zabiegi pozwalają na zmiękczenie stali i uodpornienie jej na korozję. Śruby powstają jako wynik zastosowania kucia na zimno. Wykorzystywanie tłoczników o różnych kształtach pozwala na uzyskiwanie różnych form, a zarazem rodzajów śrub. Produkcja śrub przebiega kilkufazowo. Poszczególne etapy procesu wytwarzania śrub to:
  • prostowanie prętów,
  • cięcie prętów,
  • formowanie śrub,
  • tworzenie fazy umożliwiającej zakładanie nakrętki,
  • gwintowanie.
Produkcja śrub nie jest zadaniem skomplikowanym i wymaga użycia zaledwie kilku narzędzi. Jednak aby śruby dobrze spełniały swoją funkcję istotna jest precyzja i solidność wykonania śruby. I takie śruby właśnie produkujemy.