Dlaczego przy montażu płyty osb lepiej wykorzystać wkręty do płyt drewnianych zamiast gwoździ? Ponieważ jest to bardzo bezpieczny sposób, a odpowiedni dobór wkrętów przesądzi także o trwałości konstrukcji z płyty osb. Jakie wkręty do płyty osb powinno się zatem zastosować? To zależy przede wszystkim od rodzaju płyty, jednak w trakcie zakupu warto zwrócić uwagę nie tylko na długość, ale także rodzaj nacięcia. Dobrze wybrane wkręty do osb gwarantują większą trwałość, a ponadto znaczną oszczędność czasu przy pracach montażowych. Dlatego też przed złożeniem zamówienia należy dobrze się zastanowić i wybrać odpowiedni rodzaj wkręta oraz dowiedzieć się znacznie więcej na temat tego typu połączeń.

Wkręty do osb — rodzaje

Jakie wkręty do mocowania płyt osb powinniśmy zastosować? Wszystko zależy od długości, rodzaju gwintu, kształtu łebka, a także nacięcia na główce. Najważniejsze, żeby wkręt za każdym razem dobierać do płyty — nigdy odwrotnie. Jest to łącznik dociskowy i nie może się okazać zbyt krótki, ponieważ wtedy płyta osb nie będzie spajać się z inną powierzchnią. Szacuje się, że powinien być przynajmniej 2,5 raza dłuższy od grubości mocowanej płyty. Na rynku są dostępne konstrukcje z pełnym lub niepełnym gwintem. Pełny gwint stosuje się raczej przy wzmacnianiu nacisku poprzecznego. Za to wkręt z niepełnym gwintem jest nie tylko znacznie łatwiejszy w montażu, ale także po przykręceniu dolna część materiału jest przyciągana do góry do płyty osb. Specjaliści twierdzą, że podłoże jest wtedy znacznie stabilniejsze i mocniejsze.

Wkręty do osb — wybór nacięcia

Wkręty do osb jakie — to także pytanie o odpowiedni wybór nacięcia. Każdy wkręt do drewna to trzon o lekko stożkowym kształcie i łebkiem z nacięciem. W przypadku wkrętów do osb można zdecydować się na konstrukcje z główką o nacięciu:
  • krzyżowym,
  • prostym,
  • sześciokątnym,
  • gwiazdkowym typu torx.
Szpiczasty czubek pozwala na szybkie wbicie trzonka w materiał, a odpowiedniej nacięcie dostosowane do śrubokrętów ułatwia wkręcenie reszty gwintu. W tym wypadku najlepiej kierować się swoją wygodą, a także zawartością skrzynki narzędziowej. Co warto podkreślić, korzystanie z wkrętarki i wiertarko-wkrętarki znacznie skraca czas. Dlatego opłacalne jest myślenie pod kątem posiadanych gwintów i wybranie nacięcia stabilizującego pracę wiertła.

Ile wkrętów na płytę osb?

Kiedy już się dowiemy, jakie wkręty do mocowania płyt osb warto zakupić, to przyjdzie czas na drugie i bardzo istotne pytanie. Ile wkrętów na płytę osb należ użyć? Zgodnie z zasadami sztuki powinno się dbać o symetryczne i gęste rozmieszczenie łączników, które gwarantuje większą stabilność ścian lub podłogi. Najczęściej mówi się o rozmieszczaniu co 30 cm w środkowej części płyty. W przypadku obwodu większość specjalistów zaleca stosowanie zakresów nawet do 15 cm. Uwaga, ważna informacja — wkręt nie powinien znajdować się bliżej niż 1 cm od krawędzi płyty osb. Przestrzeganie tych prostych zasad nie tylko znacznie ułatwi i skróci czas pracy, ale także pozwoli z łatwością oszacować ilość wkrętów niezbędnych do montażu płyt osb. W naszej ofercie znajdziesz również i wkręty do metalu!