Od wyboru właściwego elementu konstrukcyjnego zależy powodzenie całego projektu. Dotyczy to nawet – a może zwłaszcza – najmniejszych części, takich jak wkręty do drewna. Wobec tego warto dokładnie przemyśleć zakup, nim przystąpi się do pracy. W przeciwnym wypadku konstrukcja nie będzie spełniać wymagań wytrzymałościowych ani norm bezpieczeństwa. Z niniejszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na ten temat, począwszy od budowy prezentowanych detali aż po sposób dopasowania produktu do potrzeb projektowych.

Jak zbudowane są wkręty do drewna?

Tego typu produkty służą do łączenia ze sobą elementów drewnianych, a także drewnopochodnych. Wyróżniają się bardzo prostą budową. Wkręty do drewna mają łeb z nacięciem oraz gwintowany trzon. Oba detale występują w kilku rodzajach, do czego jeszcze wrócimy. Najistotniejszymi parametrami przy wyborze pozostaje więc rozmiar (podawany w milimetrach), średnica zewnętrzna gwintu (a w przypadku niepełnych gwintów – grubość gładkiej części trzonu) oraz długość mierzona od końcówki elementu aż po powierzchnię materiału, w który będzie wkręcany. Jakie rodzaje nacięcia wkrętów do drewna wyróżniamy? Detale różnią się między sobą nie tylko wymiarami, ale też nacięciami. Obecnie istnieją trzy rodzaje gniazd o odmiennych profilach. Z uwagi na swoją konstrukcję znajdują nieco inne zastosowanie. Wśród nich wyróżniamy wkręty do drewna z:
  • profilami krzyżowymi o gnieździe prostym, czyli gniazdem Philips (PH) – umożliwiające lepsze przykręcanie i użycie wkrętarki;
  • profilami krzyżowymi podwójnymi, a więc gniazdem Pozidrive (PZ) – do stabilizacji płaszczyzny natarcia;
  • profilami falistymi sześciokarbowymi, to znaczy gniazdem Torx (TX) – o wyższym momencie skręcającym, co wymaga mniejszej siły.

Jak wkręty do drewna dzielą się ze względu na gwint?

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na gwint. W przypadku wkrętów do drewna jest on zazwyczaj głęboki. Przy okazji może być pełny lub niepełny. Detal z gwintem niepełnym znacznie lepiej łączy ze sobą elementy w porównaniu do pełnego. Dlatego też pojawia się przy długich elementach, co zmniejsza moment obrotowy. Oprócz tego występują jeszcze specjalne gwinty z nacięciem, które oddalają potrzebę wcześniejszego nawiercania surowca. Z jakich materiałów powstają wkręty do drewna? Najpopularniejszym materiałem przy tworzeniu tych elementów jest stal. Warto przy tym zaznaczyć, że zwyczajny stop nie należy do najlepszych wyborów, ponieważ może pozostawić odbarwienia po kontakcie z wodą. Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc wkręt do drewna ze stali nierdzewnej (A2) lub kwasoodpornej (A4), które przy okazji chronią połączenie przed korozją. Jak dopasować wkręty do drewna? Przede wszystkim opisywane elementy muszą być wystarczająco długie, by przeniknąć przez wszystkie warstwy surowca. Dlatego trzeba najpierw ocenić jego grubość, najlepiej przy pomocy suwmiarki. Do tego trzeba jeszcze uwzględnić rodzaj drewna, ponieważ wkręt do miękkiego materiału (np. sosny) powinien być o około 5 mm dłuższy od tego, którego się używa przy twardym (np. dębie). A w przypadku więźby dachowej warto zaufać decyzji specjalistów. Zachęcamy do skontaktowania się z nami, jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w tej kwestii.