Podkładki pod śruby - co to jest?

Podkładki pod śruby są sekretem mocnych i trwałych połączeń. Masowo stosuje się je w wielu miejscach i branżach, takich jak przemysł elektroniczny, place budowy, wytwórstwo przemysłowe, w meblach, a także są często spotykane również w domach. Ten bardzo drobny element wykorzystywany w maszynach i pojazdach gwarantuje odpowiednie ich funkcjonowanie poprzez mocne łączenie dwóch różnych często stalowych elementów i ochrony przed drganiami, uderzeniami wywoływanymi nie tylko przez zużycie, ale też samą codzienną pracę konstrukcji. Podkładki pod śruby w większości montuje się między główkami śrub a otworem łączenia, dzięki czemu nacisk oraz siły tarcia są równomiernie rozłożone i nie dochodzi do problemu odkręcenia się mocowania śrubowego. Dobrze przygotowane połączenie śrubowe z podkładką śrubową powinno wytrzymać całe lata i w każdych warunkach nawet z dużą wilgotnością powietrza - potwierdzi to wielu specjalistów z branży.

Do czego służą podkładki pod śruby?

Wyróżniamy kilka rodzajów podkładek pod śruby, które pełnią nie tylko funkcję łączników, ale także mają kilka innych ważnych zadań. Warto zacząć od podkładek ochronnych, które są już standardem od wielu lat w branży i pomagają w ochronie podłoża metalowego w trakcie wkręcenia łączenia śrubowego. Są też podkładki pod śruby zabezpieczające, czyli takie, które zapobiegają luzowaniu połączeń śrubowych i w większości są tak zaprojektowane, aby uniemożliwić poruszanie się śruby na łączeniach metalowych lub innych. Dla większej pewności przy użyciu dużych śrub, rekomendujemy pogrubione podkładki pod śruby. Podkłady w wersji uszczelniającej mają za zadanie chronić połączenia śrubowe przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, a zwłaszcza wody lub wilgoci, która może wywołać efekt korozji na powierzchniach metalowych. Wersja wyrównująca podkładki ma za zadanie zniwelować różnicę kątów, jaka może powstać przy dokręcaniu śrub do połączenia. Oczywiście przy wyborze odpowiedniego rodzaju podkładki należy pamiętać o doborze odpowiedniej jakość materiału, który będzie miał istotny wpływ na jakość oraz stabilność połączenia śrubowego.

Wykorzystywanie w łączeniach i mocowaniach podkładek pod śruby

Podkładki pod śruby, niezależnie od rodzaju materiału, konkretnego zastosowania oraz innych ważnych parametrów, są istotnym elementem każdego łączenia i powinny się znaleźć w każdym warsztacie. Podkładki pod śruby to nieodzowny element, który jest masowo wykorzystywany w konstrukcjach stalowych na budowie, w budynkach, pojazdach, elektronice oraz w maszynach przemysłowych, który pozwala na zachowanie stabilnych połączeń oraz doskonale radzi sobie z wszelkimi drganiami, uderzeniami, a także warunkami atmosferycznymi. Szeroki wybór różnego typu podkładek, które są dostępne w wielu rozmiarach, a także wykonane z różnego rodzaju metali sprawia, że świetnie sobie radzą i doskonale zabezpieczają, izolują oraz niwelują kąty, jakie mogą powstać w połączeniach śrubowych. Przy wyborze odpowiedniej podkładki do śruby należy także pamiętać o grubości, ponieważ źle dopasowana nie będzie skutecznie pełnić swojej funkcji. Jest to proste rozwiązanie i czasami lepiej rozwijać już sprawdzone pomysły. W naszej ofercie znajdziesz również i nakrętki samokontrujące!