To element łącznikowy, który występuje w różnego typu maszynach i doskonale radzi sobie ze znoszeniem obciążeń zginających, jakie występują podczas pracy urządzeń mechanicznych. Sworzeń wyglądem przypomina walec i jest luźno osadzonym elementem, który pełni funkcje zatyczki w różnego typu otworach. Jego luźne osadzenie w elementach łączących wynika z funkcji zawiasu, a ciasne osadzenie sworznia może spowodować jego poważne uszkodzenie i konieczność wymiany na nowy. Większość sworzni dostępnych na polskim rynku jest wyprodukowanych ze stali różnych gatunków, ale można także zamówić w hurtowniach wersje wykonane z mosiądzu lub aluminium. Jest to także niezbędny element w różnego typu maszynach, w których występuje konieczność ruchu. Można go spotkać praktycznie wszędzie - od maszyn budowlanych, przez specjalistyczne pojazdy, aż po maszyny i roboty przemysłowe występujące na halach przemysłowych. To bardzo istotna mała część, bez której nie działałby żadne ruchome części.

Jak skonstruowany jest sworzeń?

Sworzeń ma bardzo prostą konstrukcją, która wyglądem przypomina walec i jedna strona jest zakończona łebkiem, który można zakupić w kilku różnych wersjach. Zadaniem łebka jest zatrzymanie sworznia na wymaganej wysokości otworu. Oczywiście powinien mieć sporo luzu, dlatego stosuje się go przy łączeniach z dwoma otworami, które pozwolą przejść na wylot. Jednak, żeby nie przeleciał na drugą stronę, należy ją zabezpieczyć specjalną zawleczką zabezpieczającą, choć coraz częstszym sposobem są specjalne pierścienie sprężynujące osadcze marki Sager. Sworznie są sprzedawane w różnych rozmiarach, a na polskim rynku są także dostępne różnego rodzaju łby. Jedną z popularniejszych wersji, która jest dostępna praktycznie w każdej hurtowni, jest model walcowaty. Oczywiście istotne jest także obciążenie, jakiemu będzie poddawany ten element, dlatego przed zakupem należy się upewnić jaki rodzaj materiału zastosowano i czy poradzi sobie on w określonych warunkach.

W jakich połączeniach jest wykorzystywany sworzeń?

Jest on wykorzystywany w połączeniach sworzniowych oraz tam, gdzie jest potrzebne połączenie przegubowe, które są rodzajem połączenie ruchomego i doskonale radzą sobie z siłami rozszerzającymi, tarciem oraz obciążeniami wynikającego z ruchu w różnych kierunkach. Połączenie sworzniowe jest ruchome, zasadą działania przypomina trochę zawiasy i pełni tę samą funkcję, ma zapewnić ruch dla połączonych ze sobą elementów. Dlatego też jest wykorzystywany nie tylko w maszynach przemysłowych i budowlanych jako koparko-ładowarka, ale także jest masowo wykorzystywany w motoryzacji, gdzie wykorzystuje się sworznie wahaczy, które stanowią istotny element układu zawieszenia każdego samochodu osobowego, ciężarowego i specjalnego. Sworzeń to bardzo istotny element w wielu branżach, bez którego nie mogłoby pracować wiele maszyn, które wykorzystują do pracy ruchome części.

Szeroki wybór wysokojakościowych sworzni

Dostępne w naszej ofercie elementy powstają wyłącznie z wysokiej jakości materiałów o znakomitych parametrach wytrzymałościowych, co pozwala na ich wykorzystanie nawet w bardzo trudnych warunkach. Są odporne na skrajne temperatury i wilgoć – ponieważ powstają z antykorozyjnych materiałów, nadają się do wszelkiego rodzaju zastosowań. Nasza hurtownia śrub, wkrętów oraz nakrętek proponuje tylko solidne i trwałe modele, które stanowią kluczowy element różnego rodzaju połączeń przegubowych. Do wykonywania oferowanych elementów wykorzystujemy jedynie twarde i spełniające określone standardy metale, które zachowują swoje niezmienne właściwości przez długie lata. Niezależnie od tego, czy chodzi o sworzeń wahacza czy jakikolwiek inny, dostarczamy produkty odpowiadające normom obowiązującym w Polsce i Unii Europejskiej. Zapewniamy szeroki wybór wyrobów, które sprzedajemy w różnych rodzajach. Jako producent śrub, wkrętów oraz nakrętek udostępniamy m.in. podzespoły pozbawione łba, z gwintowanym czopem, z główką czworokątną czy w formie walca. Dzięki temu klient może dobrać odpowiedni wyrób pod kątem ściśle określonych wymagań. Niezależnie od parametrów i rodzaju oferujemy wysokiej jakości sworznie skonstruowane z myślą o precyzyjnym i bezawaryjnym działaniu przez długie lata. Solidna konstrukcja i zastosowanie materiałów z górnej półki sprawiają, że możemy spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów poszukujących podzespołów do maszyn czy urządzeń. Zobasz naszą ofertę nakrętek samokontrujących!