Płyty kartonowo-gipsowe to bardzo lekki system, który cieszy się sporą popularnością, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Przyspiesza on nie tylko budowę domów, ale także znacznie obniża koszty ich postawienia. Płyty kartonowo-gipsowe stosuje zarówno w ścianach działowych, jak i w podwieszanych sufitach modułowych. Montowane są płyty kartonowo-gipsowe na wkręty gk. Dlatego każdy specjalista zajmujący się wykończeniami w pewnym momencie zada sobie bardzo ważne pytanie — jakie wkręty do płyt kartonowo gipsowych lub wkręty do regipsów warto używać? Wszystkie płyty muszą być montowane wkrętami gk do stelaży, które mogą zostać wykonane z różnych rodzajów materiałów. Najczęściej w budownictwie wykorzystuje się stelaże z syntetycznego materiału PVC lub jednego ze stopów stali. Taki wkręt musi być zatem na tyle wytrzymały, żeby utrzymać w miejscu nie tylko płytę karton-gips, ale także profil. Toteż na rynku znajdziemy wiele typów wkrętów, które różnią się zastosowaniem do rodzaju stelaża, a ponadto głębokością osadzenia. Taka wiedza pomoże wybrać odpowiedni rodzaj wkręta do konkretnego zadania.

Wkręty do nidy — do czego służą?

Jakie przeznaczenie mają wkręty do nidy? W tym wypadku możemy mówić o dwóch podstawowych zadaniach:
 • po pierwsze są to kołki do regipsów, służące do tworzenia połączeń profili, na które potem osadza się płyty karto-gips. Większość tego typu wkrętów jest najczęściej wykonana z wysokiej klasy stali ocynkowanej — bardzo odpornej na korozję, dzięki zastosowaniu odpowiedniego stopu ze specjalną warstwą cynkową;
 • po drugie tego typu wkręty łączą już stworzony profil z samą płytą typu nida. Dzięki temu płyty znacznie lepiej się osadzają i nie poruszają się podczas prac montażowych. Jest to podstawa przy tworzeniu ścian w budownictwie i ten system jest także chętnie wykorzystywany przy podwieszaniu sufitów.
Wkręty karton gips, niezależnie od swojego rodzaju i długości, są podstawą przy pracach montażowych. Wkręty gk Gwarantują nie tylko dużą stabilność stawianych ścianek, ale także pozwalają na większą dowolność i znaczną modułowość całej metody. Wkręty do płyt gk to bardzo wygodne rozwiązanie, zalecane przez wielu specjalistów w budownictwie.

Wkręty do gk — rodzaje

Wkręty karton gips występują w kilku rodzajach i w zależności od typu profilu, który chcemy wykorzystać w nowej ściance w domu, powinniśmy zastosować odpowiedni model. Na rynku budowlanym możemy spotkać takie opcje jak:
 • wkręty do profili drewnianych,
 • wkręty do profili aluminiowych,
 • wkręty do stelaży z blachy ocynkowanej.
Wszystkie rodzaje doskonale sprawdzają się przy ścianach działowych, modułowych sufitach podwieszanych oraz specjalnej zabudowie w łazience, garażu lub innej części mieszkania. Oczywiście śruby do płyt gk do profili drewnianych to coraz rzadszy widok na polskim rynku. Choć wielu budowlańców poleca je jeszcze stosować przy docieplaniu poddaszy albo do składania mebli. Co ciekawe, wkręty do profili stalowych są także chętnie wykorzystywane do wieszania obrazów, gdzie można je z łatwością zakotwiczyć na wysokim poziomie. Niezależnie od rodzaju wkrętów, z łatwością znajdziesz je w dobrej cenie, dlatego warto korzystać z tego bezpiecznego oraz przetestowanego rozwiązania w budownictwie.

Śruby do płyt gk — rozmiary dostępne na rynku

Gdy już wiemy, jakie wkręty do mocowania płyt gk możemy zastosować, to warto także zaznajomić się z dostępnością rozmiarów na rynku. Generalnie wyróżnia się trzy podstawowe długości:
 • blachowkręt do płyt gipsowych TN 3,5x25 mm,
 • wkręt do płyt gipsowych TN 3,5x35 mm,
 • wkręt do płyt gipsowych TB 3,5x35 mm.
Dwa pierwsze rozwiązania są przeznaczone do regipsów o grubości do 0,7 mm, a ostatni można śmiało stosować w przedziale od 0,7 do 2,25 mm. Na rynku są także dostępne wkręty nawet do 130 mm. W przypadku gwintów to podział występuje najczęściej na linii 55 milimetrów. Te do 55 mm charakteryzują się gwintami podwójnymi drobnozwojnym, a modele powyżej mają większe pojedyncze drobnozwojenie lub podwójne grubozwojne. Warto także rozszyfrować pojawiające się skróty TN i TB.
 • TN — do mocowania płyt gipsowo-kartonowych do profili z blachy 0,7 mm;
 • TB — do mocowania płyt gipsowo-kartonowych do profili ościeżnicowych z blachy 2,0 mm.
Od czasu do czasu znajdziemy także oznaczenie TD i wkręty typu pchełka.

Ile wkrętów na płytę gk?

Przy przykręcaniu płyt gipsowych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą także zdefiniować, ile wkrętów gk na płytę kartonowo-gipsową powinno się użyć.
 • rozstaw wkrętów — 25 cm lub 75 cm,
 • przesunięcie wkrętów względem siebie przy połączeniach pionowych — od 2 do 3 cm,
 • odległość wkrętów od krawędzi płyty — od 1 do 1,5 cm,
 • odległość wkręta od sufitu oraz podłogi — do około 10 cm,
 • nie przykręcać płyt do profili obwodowych UW.
Trzymanie się tych zasad nie tylko wpłynie na szybszy i lepszy montaż ścianek, ale także pozwoli nam z łatwością oszacować niezbędną ilość wkrętów, która będzie potrzebna do montażu. W naszej ofercie znajdziesz również i wkręty do metalu!