Podkładki sprężyste lub inaczej nazywane podkładki sprężynowe, to jeden z istotnych trybików w maszynie, który zapewnia mocne połączenie pomiędzy dwoma elementami i uniemożliwia ich rozłączenie w wyniku drgań, uderzeń lub wynikających z nich ruchów w trakcie codziennej eksploatacji. Rynek oferuje wiele możliwości łączenia kilku elementów w pojazdach, konstrukcjach stalowych i maszynach przemysłowych. W przypadku, gdy zależy nam na utrzymaniu połączenia oraz napięcia w bardzo zmiennych warunkach, gdzie na przykład dochodzi do nagłych zmian temperatur, co skutkuje rozszerzeniem lub kurczeniem się metalu, warto skorzystać z nowego, ale jednocześnie bardzo skutecznego rozwiązania, jakim jest podkładka sprężysta. Jest doskonała w miejscach, gdzie panują dosyć znaczne obciążenia, ale jednocześnie konstrukcja nie jest mocno odchylona. Podkładki sprężyste to bardzo ciekawe rozwiązanie, które gwarantuje mocne mocowanie i jest popularne w wielu branżach, gdzie dużym problemem jest negatywny wpływ drgań na śruby oraz łączenia.

Sposób działania podkładek sprężystych

Podkładki sprężynowe cechuje się bardzo dużą wytrzymałością i doskonale utrzymuje połączenie śrubowe mimo intensywnych drgań, a także jest dostępny w kilku różnych wersjach, które sprawdzą się w określonych warunkach. Jak działa podkładka sprężysta? Jej działanie jest bardzo proste - wkręcą się ją między nakrętkę a połączenie śrubowe i dzięki temu doskonale rozkładają nacisk oraz wszystkie siły działające na połączenie. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza kiedy połączenia są wykonane z bardziej plastycznych materiałów i mogą się odginać. Specjalny kształt podkładki sprężystej lub sprężynowej pozwala utrzymać się jej w jednej pozycji nawet przez długie lata, dlatego to rozwiązanie cieszy się sporą popularnością wśród specjalistów. Na wysoką wytrzymałość oraz skuteczną walkę z siłami naprężającymi ma też wpływ zastosowanie wysokiej jakości stali, której struktura nie ulega niszczeniu oraz jest odporna na korozje. Podkładki sprężyste to doskonały sposób na sprawne zabezpieczenie trudnych połączeń śrubowych, na które oddziałują duże siły wewnętrzne oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Dlaczego warto korzystać z podkładek sprężystych?

Jak stosować podkładki sprężyste i kiedy się one sprawdzą? Wystarczy ją nałożyć na wybraną śrubę, a potem nałożyć je razem na materiał łączony i mocno przykręcić aż do samego oporu. Jest to bardzo proste rozwiązanie, które gwarantuje szybkie i bezpieczne zabezpieczenie każdego połączenia w maszynach przemysłowych, samochodach i konstrukcjach stalowych. Występuje kilka rodzajów podkładek sprężystych, które różnią się od siebie kształtami i warunkami, w jakich powinny być wykorzystane. Dlatego przy ich zakupie w hurtowni należy dobrze się zorientować, w jakim miejscu zamierzamy ją wykorzystać oraz z jakiego materiału powinna być wykonana, aby połączenie śrubowe mogło wytrzymać nawet całe lata. Warto skorzystać z tego sprawdzonego rozwiązania, które jest polecane przez wielu specjalistów z branży, a same podkładki sprężyste bądź sprężynowe nie należą do drogich akcesoriów.