Nakrętka samokontrująca - Opis

Sześciokątna nakrętka samokontrująca inaczej nazwana samohamująca lub samozabezpieczająca to istotny element łączący, który pomaga w zabezpieczeniu połączeń śrubowych. Dzięki temu drobnemu elementowi jakiekolwiek połączenie między dwoma elementami metalowymi będzie wystarczająco stabilne i nie dojdzie do luzowania się śruby, które może nastąpić w wyniku tarcia lub drgań. Nakrętki samokontrujące są wykorzystywane masowo nie tylko w motoryzacji i warsztatach samochodowych, ale także w budownictwie i w przemyśle, gdzie można je znaleźć w maszynach przemysłowych, robotach oraz taśmach produkcyjnych. Jest to wprawdzie rozwiązanie jednorazowe, ale wielu użytkowników potwierdza skuteczność nakrętek samokontrujących i dużą wytrzymałość w trakcie ogromnych drgań, które często są wywoływane przez pracę silnika i ruchliwe elementy metalowe. Taka nakrętka jest też dodatkowo zabezpieczona przed korozją i nie wymaga podczas montażu dodatkowej podkładki. Większość sprzedawanych nakrętek samokontrujących jest dostępna ze specjalnymi wkładkami zabezpieczającymi.

Wkładki zabezpieczające przed wykręceniem

To właśnie te specjalne wkładki dostępne w wersji nylonowej i poliamidowej odpowiadają za całą magię i uniemożliwiają wykręcenie się nakrętki w wyniku mocnych drgań, tarć lub uderzeń w trakcie pracy urządzenia albo działania zewnętrznych sił fizycznych w przypadku konstrukcji stalowych na budowie. Taka wkładka zastosowana w nakrętce samokontrującej odpowiada za znacznie większe siły tarcia, czego efektem jest bardzo silne i stabilne łączenie elementów stalowych oraz konieczność użycia znacznie większej siły przy odkręcaniu. Jednak przy tym ostatnim należy pamiętać, że nakrętki samohamujące są rozwiązaniem jednorazowym i przy ponownym połączeniu należy użyć nowego zestawu nakrętek. Mimo to takie rozwiązanie ma w sobie sporo zalet i w pełni zabezpiecza każde łączenie, na które działają intensywne siły fizyczne. Ta forma łączenia jest najczęściej widywana w miejscach narożnych, gdzie często wstrząsy mogą być znacznie intensywniejsze, dlatego warto zadbać o optymalne rozwiązania.

Duża skuteczność nakrętek i śrub samokontrujących

Tego typu nakrętki są dostępne w dobrych hurtowniach, a odpowiedniej jakości produkt od sprawdzonej firmy powinien doskonale poradzić sobie przy większości połączeń w maszynach przemysłowych, konstrukcjach stalowych oraz pojazdach. Nakrętki samokontrujące doskonale sobie radzą z bardzo intensywnymi drganiami oraz wstrząsami i co najważniejsze zapewniają prawidłowe scalanie dwóch elementów metalowych. Warto wspomnieć, że samo mocowanie przebiega bardzo szybko i wymaga jedynie odrobiny większego wysiłku. Sam efekt będzie tego wart, ponieważ takie rozwiązanie zapewnia znacznie większy komfort psychiczny operatora maszyny, który nie będzie musiał się martwić puszczaniem mocowań w wyniku znacznego zwiększenia pracy maszyny. Należy jednak zawsze pamiętać, że nakrętek samokontrujących należy szukać tylko w sprawdzonych miejscach, które oferują sprawdzony i wysokiej jakości produkt.