Zardzewiałe elementy należy jak najszybciej wymienić. W przeciwnym wypadku konstrukcja ulega znacznemu osłabieniu i niesie ze sobą określone zagrożenia. Niestety, nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Rdza potrafi mocno przytwierdzić wkręt, utrudniając jego wyjęcie, co wydłuża pracę, a niekiedy wręcz ją uniemożliwia. A więc jak odkręcać zapieczoną śrubę? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Przeczytaj nasz artykuł, aby je poznać i szybko uporać się z tym problemem.

Mechaniczne sposoby odkręcania zapieczonych śrub

Jeśli klucze płaskie nie są w stanie poradzić sobie z tym zadaniem, należy sięgnąć po nieco inne rozwiązania. Najlepiej sprawdzą się klucze nasadowe lub oczkowe. Ich konstrukcja sprawia, że siła działająca na zapieczoną śrubę staje się większa przy nieznacznym dodatkowym wysiłku. Wystarczy odkręcać element narzędziem naprzemiennie w prawą i lewą stronę, czasem posiłkując się młotkiem. W ostateczności przyda się wiertarka z wiertłem do metalu. Oprócz tego polecamy użycie palnika w celu podgrzania zardzewiałego miejsca. Wysoka temperatura powinna poluzować wkręt do tego stopnia, by umożliwić jego odkręcenie. Należy jednak zachować ostrożność, by nie uszkodzić pozostałych elementów.

Jak odkręcać zapieczoną śrubę metodami chemicznymi?

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju preparaty, które mogą okazać się pomocne. Mowa przede wszystkim o nafcie, środkach odrdzewiających i piankach penetrujących. Jak odkręcać zapieczoną śrubę z ich użyciem? Wystarczy spryskać ją chemią i odczekać do kilku minut, a następnie posłużyć się kluczem wybranym kluczem.

Którą metodę odkręcania zapieczonych śrub wybrać?

To zależy przede wszystkim od problemu, z jakim ma się do czynienia. Usuwanie elementów przy pomocy kluczy nasadowych i pozostałych narzędzi powinno sprawdzić się w większości przypadków. Dopiero gdy one zawiodą, należy sięgnąć po wspomniane już preparaty. Nie warto stosować środków chemicznych w pierwszej kolejności, aby nie marnować ich niepotrzebnie. A jeśli to również nie pomoże odkręcić zapieczoną śrubę, pozostaje już tylko metoda podgrzewania lub całkowite usunięcie wkrętu.