Jak odkręcić wyrobioną śrubę i przy tym nie przeklinać? Taka sytuacja spędza sen z powiek niejednego specjalisty i majsterkowicza amatora, którym niekiedy trafi się taka śruba. Jak usunąć urwaną śrubę? Warto wówczas zastosować kilka praktycznych metod, pozwalających zaoszczędzić sporo sił, a ponadto cennego czasu i uniknąć ewentualnego uszkodzenia narzędzi. Wyrobiony gwint w śrubie lub główka już nie powinny stanowić żadnego problemu. Wystarczy tylko zachować zimną krew, powstrzymać nerwy oraz zastosować się do podanych rad. Są one nie tylko bardzo skuteczne, ale także wykorzystuje je wielu specjalistów z różnych branż.

Jak odkręcić śrubę z wyrobionym gwintem?

Jeżeli mimo kręcenia śruby gwint dalej jest nieruchomy, to należy zaprzestać czynności. Oznacza to, że w śrubie jest przekręcony łeb i doszło do wyrobienia gwintu. Jak wykręcić śrubę z wyrobionym gwintem? Jest na to jeden bardzo klasyczny sposób — wymagający sporego wyczucia. Wystarczy tylko mieć pod ręką zestaw uniwersalnych kluczy nasadowych i zadbać o odpowiednie spasowanie. Jeżeli to nie pomoże, to w ruch powinien wejść w młotek, którym najpierw uderzamy w łeb śruby, a potem w klucz. Jak już było wspomniane, przy tej metodzie ważne jest odpowiednie wyczucie siły. Zbyt duże zamachnięcie się młotkiem może nie tylko uszkodzić łącza konstrukcji, ale także samą śrubę. Cierpliwość i odpowiednio silne zamachnięcie się młotkiem powinno zmusić gwint do poruszenia się.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę krzyżakową?

Jak usunąć urwaną śrubę krzyżakową? Siłowanie się ze śrubą krzyżakową nie ma sensu, a wyrobienie główki może spowodować wiele dodatkowych problemów. Jak odkręcić wyrobioną śrubę krzyżakową? Czy jest na to sprawdzony sposób? Pierwsza metoda wymaga zastosowania miękkiego materiału, który powinien się znaleźć pomiędzy główką śrubki a wkrętakiem — może to być kawałek balonu lub gumka recepturka. Jeżeli nie zależy nam na śrubie, to warto zastosować bardziej inwazyjne metody. Najczęściej polecane jest rozwiercanie główki śrubki lub zbicie jej boków i wyciągnięcie przy pomocy kombinerek. Część specjalistów rekomenduje także piłkę do metalu, którą pogłębia się rowki krzyżakowe, a następnie śrubokrętem odkręca oporną śrubę krzyżakową.

Jak odkręcić śrubę z wyrobioną główką?

Jest to poważny problem, z którym zmaga się wielu specjalistów. Jak odkręcić śrubę z wyrobioną główką? Taką wyrobioną główkę można okręcić tak samo, jak w przypadku śrub krzyżakowych. Polecana jest zwłaszcza metoda z miękkim materiałem, która jest całkowicie nieinwazyjna i nie doprowadzi do dalszych uszkodzeń główki śruby. Jeżeli jednak to zawiedzie, to lepiej poświęcić śrubkę i lekko naciąć ją piłką metalową. W przypadku, gdy nie da się zrobić nacięcia, pozostaje rozwiercenie śrubki przy pomocy wkrętarki lub wiertarki. Ostatnia ciekawa metoda polega na lekkim wbiciu wkrętaka w trzonek śruby poprzez delikatne stukanie. Niestety taka śruba już więcej nie nada się do użytku i należy ją wyrzucić do kosza.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę torx?

Jak odkręcić wyrobioną śrubę imbusową, nazywaną również torx? Najlepszym sposobem jest uzbrojenie się w imbus gwiazdkowy, który jest dosyć tanią inwestycją zamykającą się w granicy 10 złotych. W jaki sposób to pomoże usunąć urwaną śrubę? Dzięki ząbkom wyrobiona powierzchnia śruby bardziej się zakleszcza i ułatwia kręcenie. Można także zaryzykować zepsucie śruby torx i wykorzystać imbus o rozmiar większy, który następnie wbija się przy pomocy młotka. Część majsterkowiczów skłania się ku brzeszczotowi, umożliwiającemu rozpiłowanie śruby wzdłuż całej średnicy. Uzyskany kształt nacięcia pozwala na zastosowanie płaskiego śrubokręta, który powinien pozwolić uporać się z zaistniałym problemem. Przy rozkręcaniu wyrobionych śrub warto skorzystać z porad z innych specjalistów lub wykorzystać własną pomysłowość oraz zawartość skrzynki z narzędziami. Życzymy powodzenia i spokoju w usuwaniu urwanych śrub. Zobacz naszą ofertę śrubek torx!