Co jakiś czas każdy zmaga się z zardzewiałą nakrętką i ma problem z jej pozbyciem się. Nakrętki stalowe są wtedy bardzo oporne i zwykła praca kluczem nie daje żadnych efektów. Jak odkręcić zapieczoną nakrętkę? Jest na to kilka domowych sposobów, ale można także postawić na specjalistyczne preparaty, które wżerają się w nakrętkę lub dają jej niezbędny poślizg. Kiedy zapieczona nakrętka nie chce się ruszyć, to warto postawić na jeden z kilku sprawdzonych trików. Dobrze opanowane rozwiązanie na usuwanie tego typu nakrętek to również znaczna oszczędność czasu, która przy renowacji konstrukcji lub urządzenia jest często na wagę złota. Prezentowane tutaj sposoby są także nie drogie, a często wystarczy użyć narzędzi lub środków chemicznych dostępnych w prawie każdym garażu majsterkowicza.

Odkręcanie zapieczonej nakrętki — narzędzia

Wiele osób z zapieczoną nakrętką próbuje sobie radzić przy pomocy płaskich kluczy, a jest to najmniej skuteczna metoda. Kiedy napotykamy zapieczone nakrętki na swojej drodze, to najlepiej użyć wówczas klucza nasadowego lub oczkowego. Dłuższe ramiona zastosowane w tego typu kluczach pozwalają na znacznie większy nacisk ręki, który pomoże w poruszaniu zapieczonej nakrętki. Kręcenie naprzemiennie raz lewo, raz w prawo powinno szybko pomóc z unieruchomionym problemem. Gdyby jednak nakrętka była dalej bardzo oporna, to warto sięgnąć po młot. Mocne uderzenie w ramię klucza powinno zwiększyć moc i nacisk urządzenia oraz pozwolić na szybsze i sprawniejsze odkręcenie śruby.

Zapieczona nakrętka — preparaty

Gdyby jednak zapieczona nakrętką była zbyt oporna na klucz nasadowy i oczkowy, a uderzenie młotkiem w ich ramię nic nie dawało, to można wspomóc się specjalistycznymi preparatami. Najczęściej polecana przez majsterkowiczów jest nafta — śruby łatwo się poluzowują, ale niestety trzeba trochę odczekać na efekt. Na szczęście w sklepach są dostępne tzw. odrdzewiacze, wyposażone w składniki szybko działające na rdzę. Na wielu forach możemy też się przeczytać porady dotyczące korzystania z pianek penetrujących. Sposób aplikacji jest inny, ale metoda tak samo skuteczna. Odkręcanie zapieczonej nakrętki nie powinno już sprawiać żadnych problemów, a preparatów dostępnych na rynku jest całkiem sporo. W naszej ofercie znajdziesz również i nakrętki samokontrujące!