Aby połączenia śrubowe pomiędzy minimum dwoma elementami było stabilne i dodatkowo radziły sobie z zewnętrznymi oraz wewnętrznymi siłami fizycznymi, muszą spełniać określone wymogi. Maszyny pracujące na budowie, w przemyśle, a także pojazdy podczas pracy borykają się z drganiami, tarciami, a może także przez przypadek uderzyć w nie obcy element dlatego, aby zapewnić stabilną pracę konstrukcji, a także utrzymać ją w całości, należy zadbać o odpowiednie nakrętki i śruby. Przy doborze odpowiednich modeli śrub i nakrętek należy kierować się trzema podstawowymi zasadami, które pozwolą na stabilną pracę urządzeń mechanicznych oraz utrzymane się konstrukcji stalowej. Takie odpowiedzialne podejście pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych problemów w przyszłości.

Zgodność śruby i nakrętki, czyli rozmiar

W przypadku śrub i nakrętek oczywiste jest to, że rozmiar ma zawsze znaczenie. Dlatego przy zakupie odpowiedniej śruby oraz nakrętki należy kierować się nie tylko średnicą otworu, w którym ma się znaleźć śrubka, ale także czy obie rzeczy są ze sobą kompatybilne gwintem. Przy wyborze w dowolnej hurtowni należy kierować się informacją w tabelkach o średnicy gwintu, która ukrywa się pod jednostką M. I o ile oczywistością jest, że śruba z gwintem M8 z pewnością nie będzie pasować do nakrętki z rozmiarem gwintu M16, to niestety nie dopasujemy również do siebie śruby z gwintem nominalnym M16 do nakrętki, która w tabelce pod pozycją rozmiar gwintu ma podane rozwinięcie M16x1,25. Wydaje się to bardzo trywialną sprawą, ale jednak zgodne dopasowanie jest istotne i należy za każdym razem czytać tabelki podane przez producenta.

Odpowiednia stabilność połączenia, czyli klasa wytrzymałości

O maksymalnej wytrzymałości połączeń często świadczy ten najmniej wytrzymały element, który może być sporą piętą achillesową całej maszynerii. Zdarza nam się często ignorować jakość śrubek i nakrętek z przekonania, że to tylko nieistotny szczegół. Jednak na maszyny przemysłowe, pojazdy i konstrukcje dalej działają siły fizyki, które mogą doprowadzić do katastrofalnego zerwania połączeń. Dlatego kupując na przykład śrubę w klasie wytrzymałości 8.8, to w przypadku nakrętek również nie można zejść na produkty z niższym współczynnikiem niż 8.8. Warto także kierować się zaleceniami serwisu lub producenta, który w instrukcji obsługi zaleca stosowanie śrub i nakrętek do danego połączenia w odpowiedniej klasie wytrzymałości.

Wysokiej klasy stal, czyli odpowiedniej jakości materiał

Wiele połączeń zrywa się w trakcie pracy ze względu na wybór zbyt plastycznego lub nieodpowiednio trwałego materiału, z których wyprodukowano śruby oraz nakrętki. Należy pamiętać, że maszyny pracują w różnych warunkach atmosferycznych na zewnątrz i wewnątrz budynków, a bardzo zmienne temperatury, duża ilość cieczy oraz wilgotność powietrza może istotnie wpływać na pracę takiego połączenia. Również w trakcie mocowania śrub i nakrętek może dojść do ich nagłego uszkodzenia ze względu na kiepskiej jakości stal, jaką zastosowano przy produkcji. Dlatego przy wyborze nowych śrub i nakrętek warto zasięgnąć informacji, jakiego metalu użyto do ich produkcji oraz czy sprawdzi się do panujących w hali przemysłowej lub innym miejscu warunków.