Jeśli mamy do czynienia ze skorodowaną lub zapieczona śrubą, którą trudno odkręcić, powinniśmy uważać, bowiem niewłaściwe postępowanie w tym przypadku może skutkować zerwaniem gwintu. To z kolei prowadzi zazwyczaj do konieczności wymiany już nie tylko samej śruby, ale także wielu innych elementów. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na rozwiązanie tego typu problemu. Oto one.

1. Tania i powszechnie dostępna nafta - odkręcanie śruby

Użycie na skorodowane lub zapieczone śruby, np. sześciokątne, nafty to rozwiązanie zarówno tanie, jak i łatwo dostępne. Nafta to bardzo popularny środek chemiczny, który dostaniemy praktycznie w każdym sklepie z tego rodzaju asortymentem. Silne właściwości penetrujące pozwolą z powodzeniem „uwolnić” śrubę, jednak trzeba w tym wypadku uzbroić się w cierpliwość. Czas działania środka to nawet kilkadziesiąt godzin. Jeśli nie mamy aż tyle czasu, możemy pomóc sobie naruszając strukturę śruby i nakrętki poprzez uderzanie młotkiem.

2. Nieco droższy preparat penetrujący do odkręcania śruby

Działanie podobne do nafty będzie miał dowolny preparat penetrujący, których na półkach sklepowych jest naprawdę wiele. Jedynym minusem takiego rozwiązanie może być jego nieco wyższa cena.

3. Skuteczny palnik acetylenowotlenowy

Jeśli oczekujemy rozwiązania  bardziej skutecznego, możemy posłużyć się palnikiem acetylenowotlenowym. W tym wypadku podgrzewanie do odpowiedniej temperatury pozwoli na sprawne odkręcenie zapieczonej lub skorodowanej śruby. Jednak warto wspomnieć tutaj o ryzyku uszkodzenia w wyniku podgrzewania innych elementów układu oraz oczywiście samego połączenia. Rozwiązanie to wymaga zatem precyzji.

4. Nowoczesny podgrzewacz indukcyjny do odkręcania zapieczonych śrub

Sposób na odkręcenie zapieczonej lub skorodowanej śruby w postaci zastosowania podgrzewacza indukcyjnego należy z pewnością zarówno do skutecznych, jak i najnowocześniejszych. Podgrzewacz wyposażony jest w falownik, który zamienia prąd z sieci o napięciu 220V na prąd o wysokiej częstotliwości. Wytwarzane jest w ten sposób pole magnetyczne, którego odziaływanie podnosi temperaturę przedmiotu umieszonego w polu jego oddziaływania. Zajmuje to zaledwie kilkanaście sekund.