Pierwszym elementem gwarantującym lepszą ochronę śrub przed zjawiskiem korozji jest… ich wymiana na nowe, po prostu naprawdę dobrej jakości. Następnie warto dobrze przyjrzeć się preparatom szeroko dostępnym na rynku, a mającym na celu właśnie ochronę antykorozyjną.

Cynk lub jego połączenie z aluminium

Wśród środków i preparatów służących ochronie powłok stalowych przed rdzą, do jednych z najpopularniejszych należą produkty zawierające czysty cynk (98%) lub jego połączenie z aluminium. Tego typu rozwiązanie dedykowane jest zarówno do napraw powierzchni dotkniętych rdzą, jak i do ich zabezpieczania przed korozją. Powłoka cynkowa może być stosowana na czysty metal, a także na spawy, na powierzchnie zdrowe oraz już nieco skorodowane. Preparaty cynkowe, dostępne w wygodnej postaci sprayu, bardzo szybko schną, są wydajne i długotrwale chronią przed rdzą i korozją. Warto tutaj jednak dodać, że cynk jest tutaj raczej podkładem i dla naprawdę długotrwałych efektów, konieczne jest nawierzchniowe, wykończeniowe pomalowanie danej powierzchni.

Preparaty na bazie żywicy

Innym dostępnym na rynku rozwiązaniem w walce rdzą są preparaty zawierające w swoim składzie żywicę epoksydową. Tego typu produkty działają zarówno jak odrdzewiacz, jak i preparat zabezpieczający przed ponowną korozją. Żywiczne preparaty doskonale sprawdzają się zatem w praktycznie każdego rodzaju elementach i konstrukcjach stalowych, tworząc zwięzłą, odporną i długotrwałą ochronę przed rdzą. Warto tutaj dodać, że preparaty stworzone na bazie żywicy stanowią dobry podkład w przypadku nakładania na daną powierzchnię kolejnych warstw farby lub lakieru. Dobra izolacyjność i przyczepność to zatem dodatkowe korzyści płynące z tego właśnie rozwiązania.

Zanim zabezpieczymy śruby przed rdzą, trzeba pamiętać o kilku kwestiach

Niezależnie od tego, jaki środek do ochrony przed rdzą wybierzemy (może to być po prostu „kąpiel” śruby w popularnym WD-40), warto przed przystąpieniem do prac dobrze oczyścić i odtłuścić śruby. Koniecznie trzeba w tym momencie usunąć rdzę, która lekko przylega do powierzchni, pozbyć się smaru, kurzu, resztek farb, a także wszelkiego rodzaju innych zanieczyszczeń. Aplikacje środków zabezpieczających przed rdzą najprościej przeprowadzić zanurzając śruby w odpowiednim preparacie lub skorzystać z rozwiązania, jakim są preparaty w sprayu. W naszej ofercie znajdziesz również śruby trapezowe!