Często wykorzystywane i popularne w wielu branżach wkręty do metalu są bardzo chętnie wykorzystywane ze względu na łatwość, z jaką zapewniają mocne i stabilne przymocowanie dwóch lub kilku elementów naraz, co jest bardzo istotne zwłaszcza w konstrukcjach stalowych, pojazdach oraz maszynach przemysłowych. Stosowane wkręty do metalu dają pewność, że połączenie idealnie poradzą sobie bez względu na drgania, pracę innych urządzeń lub siły tarcia, które działają na urządzenie w trakcie pracy. Zaletą wkrętów do metalu jest to, że mogą być z całą pewnością stosowane nie tylko na placach budowy oraz wyspecjalizowanych zakładach pracy, ale także w domu przy montażu mebli oraz prostych remontach. To bardzo proste i łatwe w montażu połączenie jest rekomendowane przez wielu specjalistów, którzy polecają stawiać na proste, ale skuteczne rozwiązania.

Rodzaje wkrętów do metalu

Wszystkie wkręty do metalu posiadają zbliżony kształt i przy ich wyborze będziemy się raczej kierować kilkoma szczegółami w budowie, które także wpłyną na rodzaj stosowanego montażu. Kształt walca na prawie całej powierzchni, mocne zwężenie na samym końcu oraz łepek są typowe dla całej rodziny tych produktów, z wyjątkiem wkrętów samonawiercających, w których pozbyto się ostrego zakończenia. Różnorodność wkrętów do metalu zaczyna się w przypadku rodzaju zastosowanego materiału, rodzaju łebka, które nie sprawdzą się we wszystkich rodzajach połączeń oraz będą wpływać nie tylko na szybkość, ale także na metodę wkręcania wkrętu do powierzchni metalowych. Dlatego przed przystąpieniem do montażu należy zastanowić się nad rodzajem wkrętu i przeczytać dokładnie zalecenia od producenta oraz informacje o produkcie znajdujące się na opakowaniu.

Wkręcanie wkrętów do metalu — techniki

W zależności od rodzaju zastosowanego wkrętu istnieją dwie podstawowe techniki wkręcania do metalu, które zapewnią bezpieczne i stabilne połączenie kilku elementów na ścianie, konstrukcji stalowej lub w dowolnej maszynie. Pierwsza technika nie wymaga specjalnego rodzaju wkrętu i należy na samym początku przy pomocy wiertarki wywiercić otwór i oczywiście dobrać odpowiedni rozmiar wiertła, który będzie mniejszy od średnicy zakupionego wkrętu. Potem pozostaje nam tylko włożyć wkręt do metalu i przykręcić go pod kątem 90 stopni przy pomocy śrubokręta, klucza imbusowego lub znacznie skracającej czas wkręcania wkrętarki elektrycznej. W przypadku samowiercących wkrętów do metalu nie trzeba się bawić w dodatkowe wywiercanie otworu i można od razu skorzystać z wkrętarki, która sama przebije wkrętem otwór na wylot w dowolnej listwie lub powierzchni metalowej.

Połączenia z wkrętami do metalu — wady i zalety

Takie połączenia przy pomocy wkrętu do metalu mają bardzo dużo sensu, ponieważ jest to szybki i łatwy sposób, który zapewnia stabilne połączenie oraz wymaga użycia jedynie podstawowych narzędzi. Użycie wkrętu z końcówką samowiercącą to jeszcze większa oszczędność czasu, ponieważ wymaga jedynie użycia sprawnej wkrętarki i nie wymaga dodatkowego stosowania wiertarką. Jednak jeżeli przewidujemy w przyszłości możliwość wielokrotnego dokręcania i wykręcania, to zastosowanie wkrętów do metalu nie będzie miało najmniejszego sensu - lepiej w takim wypadku postawić na śruby. Jeżeli na połączenie mają działać bardzo duże, a czasami ekstremalne siły, to jednak warto zastanowić się nad znacznie bezpieczniejszymi i mocniejszymi typami połączeń. W innych wypadkach zastosowanie wkrętów do metalu ma bardzo duży sens i sposób ich wykręcania, nie przysporzy dużych problemów.