Na maszyny składa się mnóstwo komponentów, a każdy z nich może przełożyć się na ich funkcjonalność. Do takich części należy m.in. pierścień Segerazewnętrzny, jak i wewnętrzny. Jaki przedmiot kryje się pod tą nazwą? Gdzie znajduje on zastosowanie? O tym między innymi dowiesz się z poniższego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Czym jest pierścień Segera?

Nazywane pierścieniami osadczymi sprężynującymi artykuły są niewielkimi elementami odgrywającymi ogromną rolę w wielu urządzeniach. Modele wewnętrzne, jak i zewnętrzne chronią wybrane części przed przesunięciem osiowym. To oznacza, że skutecznie zabezpieczają je przed ruszaniem się, gdy dana maszyna działa, zmniejszając przy tym ich zużycie. Mają one kształt mimośrodowy, a nie centryczny, dzięki czemu można je trwale zamocować w specjalnych, przeznaczonych do nich rowkach. Pierścienie Segera mają zasięg zastosowania 5–1000 mm na wałach i 8–1000 mm w przypadku otworów. Do najpowszechniej używanych należą komponenty stosowane w otworach do 300 mm.

Jakie jest zastosowanie tego akcesorium?

Już wiesz, że tę część stosuje się do zabezpieczenia poszczególnych elementów maszyn przed przesunięciami osiowymi. A w jakich urządzeniach się jej używa? Znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle, przede wszystkim w motoryzacji i sprzętach AGD. Przykładowo – pierścień Segera służy w mechanizmach napędowych pojazdów do zabezpieczenia sworzni tłoków i w konstrukcji przegubów napędowych przed przesunięciem się. W artykułach gospodarstwa domowego może działać jako czynnik uczestniczący w uruchamianiu ich. W innych urządzeniach, wykorzystywanych m.in. w przemyśle ciężkim, chroni łożyska, tuleje oraz koła zębate.

Szczypce do Segerów i montaż/demontaż tych pierścieni – co musisz wiedzieć?

Aby opisywane komponenty działały, tak jak powinny, konieczne jest właściwe osadzenie ich na wałach, osiach lub w otworach. Do tego potrzeba odpowiednich narzędzi. Chodzi o szczypce do pierścieni Segera, służące do zamocowania, jak i demontażu tych akcesoriów. Kształtem przypominają nieco kombinerki, tyle że z zaokrąglonymi szczękami. Rozróżnia się dwa typy tych szczypiec – do pracy z zewnętrznymi lub wewnętrznymi pierścieniami. To istotne, by dobrać narzędzie stosownie do komponentu, gdyż przy użyciu nieodpowiedniego przyrządu istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia danej części lub rowka, w którym się ją osadza. Co istotne, podczas pracy z Segerami koniecznie musisz mieć na sobie gogle ochronne – źle złapany element może odskoczyć i potencjalnie trafić Cię w twarz. A jak operować prawidłowo szczypcami do tych części? Przede wszystkim niespiesznie. Należy przy tym używać nie za dużej, ale jednostajnej siły. Czemu? Z jednej strony – by zapobiec odskoczeniu pierścienia, a z drugiej – uchronić się przed jego pęknięciem.

Skorzystaj z oferty naszej hurtowni – wybierz wysokiej jakości pierścienie Segera

Zastanawiasz się, gdzie kupić pierścień Segera? Sprawdź, co do zaoferowania ma nasza hurtownia śrub i wkrętów. Jako doświadczony producent dbamy o najwyższą jakość artykułów, a także o to, by cena była maksymalnie przystępna. Pozytywne opinie klientów utwierdzają nas w fakcie, że produkty, które tu znajdziesz, to najlepsza odpowiedź na nawet najwyższe oczekiwania.