Co to jest pręt gwintowany? Jest to bardzo niepozorny element, który występuje na wszystkich placach budowy i ma bardzo istotne znacznie w branży budowlanej. Pręty gwintowane mają za zadanie łączenie ze sobą poszczególnych części budynków, dlatego muszą być jednocześnie bardzo wytrzymałe, ponieważ pręty przejmują część obciążeń wynikających z osiadania budynku, który czasami trwa nawet wiele lat. Pręty gwintowane są produkowane z wysokiej jakości wytrzymałej stali, która jest dokładnie walcowana w hucie i musi być odporna nie tylko na korozję, ale także na trudne warunki atmosferyczne, oraz doskonale radzić sobie ze wszystkimi siłami fizycznymi pracującymi w budynku. Przy wyborze odpowiedniego pręta gwintowanego należy kierować się nie tylko jego przeznaczeniem, ale także tym, jakiej klasy stal zastosowano w formie surowca, rodzajem i kształtem zastosowanego gwintu oraz jego średnica lub wymiar przekroju, który może sięgać od 8 do nawet 200 milimetrów.

Gdzie stosowany jest pręt gwintowany?

Do czego służy pręt gwintowany? Jest to istotna część składowa każdego budynku, która łączy kilka różnych części budynków. Konstruuje się między innymi z nich znacznie większe formy budowlane, takie jak szalunki. Można je też spotkać w konstrukcjach drewnianych takich jak więźby dachowe oraz słupy drewniane do stóp fundamentowych. Dzięki temu konstrukcja dowolnego budynku jest znacznie stabilniejsza i lepiej znosi obciążenia wynikające z osiadania całej budowli oraz fundamentów. Pręty i szpilki gwintowane można także spotkać w podwieszeniach różnego typu instalacji, gdzie z łatwością można zawiesić ciężkie i znacznie większe moduły konstrukcyjne oraz struktury niezbędne do wykończenia kanałów wentylacyjnych lub podwieszenia sufitów. To także jeden z istotnych elementów, który łączy podłoże z konstrukcjami stalowymi oraz stabilizuje zbrojenie w konstrukcjach żelbetonowych. Jest to bardzo uniwersalny element łączący, który zapewnia odpowiednie warunki oraz może być szeroko stosowany w całym budownictwie.

Z czego powinien być wykonany dobry pręt gwintowany?

Z racji znoszenia bardzo dużych obciążeń i działania na niego ekstremalnych sił wynikających z masy budynku, każdy pręt gwintowany powinien być z dobrej klasy surowca. Najczęściej jest to stal, która spełnia wszystkie normy panujące w budownictwie. Jego ogromna rola na placu budowy sprawia, że zastosowany rodzaj stali oraz rozmiar gwintu powinny odpowiadać przeznaczonej mu roli. Pręt gwintowany musi także poradzić sobie z aurą na zewnątrz, a także z wilgocią oraz wszechobecną wodą na placu budowy, dlatego istotne jest także skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne. Przy zakupie prętów gwintowanych w dowolnej hurtowni należy się kierować ich jakością wykonania oraz przed zakupem doskonale wiedzieć, do czego mają one służyć. W przypadku braku wcześniejszego doświadczenia przy zakupie prętów warto skorzystać z opinii oraz pomocy specjalistów, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego rodzaju.