Prędzej, czy później rdza dotknie praktycznie każdy stalowy przedmiot, który choć w niewielkim zakresie poddany był wpływowi wilgoci. Także śruby, wkręty, czy jakiekolwiek narzędzia. Jak się jednak okazuje, pozbycie się rdzy wcale nie jest procesem trudnym, czasochłonnym i skomplikowanym. Jak zatem najszybciej odrdzewić śruby?

Pasta z sody oczyszczonej

Okazuje się, że soda oczyszczona znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni. W połączeniu z niewielką ilością wody tworzy pastę, którą z powodzeniem można wykorzystać do usuwania rdzy z powierzchni wielu przedmiotów. Wystarczy jedynie rozprowadzić pastę po zardzewiałej powierzchni i delikatnie szorować.

Ocet

Ocet to kolejny kuchenny sprzymierzeniec w usuwaniu rdzy z wszelkiego rodzaju przedmiotów. Doskonale sprawdza się także w przypadku zardzewiałych śrub. Wystarczy zanurzyć taką śrubę na 24 godziny właśnie w occie, a następnie po upływie tego czasu przetrzeć śrubę szorstką szmatką. Skutecznym sposobem będzie także pocieranie zardzewiałej śruby lub nakrętki ściereczką zamoczoną w occie, jednak w tym przypadku proces odrdzewiania będzie zdecydowanie bardziej czasochłonny i wymagający zaangażowania z naszej strony.

Sól, ziemniak i cytryna

Zarówno sól, ziemniak, jak i sok z cytryny to kolejne sposoby na walkę z rdzą. Każdy z wymienionych elementów stosowany razem lub osobno pozwoli pozbyć się rdzy i rdzawych plam, jednak wymagać to będzie sporo pracy. W każdym z przypadku konieczne będzie intensywne pocieranie zardzewiałej powierzchni np. szmatką zamoczoną w soku z cytryny z dodatkiem soli. Jeśli mamy więcej czasu, możemy zamoczyć zardzewiałe śruby w roztworze wody z solą lub z kwaskiem cytrynowym i poczekać przynajmniej 12 godzin aż rdza odpuści. To z pewnością wygodniejsze rozwiązanie, gdy trzeba poddać odrdzewianiu np. cały pojemnik śrub lub nakrętek.

Specjalistyczne środki do odrdzewiania i odkręcania śrub

Do tematu odrdzewiania można podejść także bardziej specjalistycznie, zaopatrując się w odpowiednie w tym wypadku środki chemiczne. Takie rozwiązanie będzie skuteczne zwłaszcza w sytuacji, gdy nie tylko chcemy pozbyć się rdzy, ale także po prostu chcemy odkręcić zardzewiałą i jednocześnie zapieczoną śrubę. W tej sytuacji z pewnością zda egzamin popularny preparat WD-40, a także nafta, czy przeznaczony do nieco innych celów, jednak także doskonale tutaj się sprawdzający Elektrosol.