Jeżeli zależy nam na stabilnej i solidnej konstrukcji drewnianej na, przykład do ogrodu, to w łączeniach powinniśmy postawić na najwyższej jakość wkręty, które gwarantują wytrzymałe okucia budowlane. Odpowiedni wkręt do drewna może wytrzymać przez całe lata i nie będą mu straszne różnice temperatur, opady atmosferyczne oraz wilgoć powietrza. Dobrze dobranej długości wkręt do drewna może nie tylko zapewnić stabilną i bardzo wytrzymałą konstrukcję, ale także zachęcać do śmielszych eksperymentów i tworzenia znacznie większych, bardziej skomplikowanych oraz funkcjonalnych konstrukcji drewnianych. Zanim zdecydujemy się na zakup wkrętów do drewna, to warto zapytać ekspertów oraz zastosować się do kilku prostych porad, które pozwolą zaoszczędzić sporo czasu i uchronić konstrukcję drewnianą przed uszkodzeniami.

Jakie są rodzaje wkrętów do drewna?

Przeznaczone do produktów drewnopochodnych wkręty dostępne na naszym rynku produkuje się z różnych rodzajów materiałów, takich jak stal nierdzewna i ocynkowana, ale można spotkać także wersje mosiądzowane. Wkręty będą wykorzystywane w trudnych warunkach środowiskowych, dlatego tak ważny jest ich odpowiedni dobór, bo to one między innymi będą wpływać na stabilność całej konstrukcji drewnianej. Na rynku jest dostępnych kilka różnych długości wkrętów do drewna i w przypadku najdłuższych wersji gwinty znajdują się maksymalnie do połowy trzpienia, dzięki czemu moment obrotowy jest znacznie mniejszy podczas jego wkręcania. Dostępne są również wersje różniące się zakończeniem końcówki oraz rodzajem łebka, ale jest także dostępna specjalna wersja bez łebka.

Dlaczego długość wkręta jest tak istotna?

Wkręty muszą pasować do sposobu łączenia, dlatego przy zakupie wkrętów do drewna powinno się rozważyć nie tylko ich ilość, ale także odpowiednią długość, która gwarantuje długowieczność konstrukcji drewnianych. Podczas dokonywania obliczeń przez konstruktorów bierze się pod uwagę nie tylko wymiar zespawanych elementów, ale także dochodzą ważne kryteria estetyczne lub praktyczne. Jeżeli złącza nie mają szpecić pięknego drewna, to należy koniecznie wbić i wkręcić wkręt w taki sposób, aby maksymalnie przylegał do powierzchni drewna. W takim wypadku znacznie dłuższe wersje kompletnie odpadają. Jednak jeśli zależy nam, żeby łepek i wystający lekko wkręt służyły jako haczyk do kwiatów doniczkowych lub do przytrzymywania ozdób, to warto zapytać specjalistę o zastosowanie wersji o większej długości. Jednak należy się liczyć z tym, że zbyt duża ilość wkrętów lub złe ich wbicie może przyczynić do znacznego obniżenia trwałości drewna.

Specyfika materiału a długość wkrętów do drewna

Długość stosowanych wkrętów w konstrukcjach drewnianych jest też zależna od rodzaju zastosowanego drewna, który ma różne stopnie miękkości oraz podczas wbijania lub wkręcania może dojść do uszkodzenia jego struktury. Dlatego warto jednak skontaktować się ze specjalistą, który z łatwością oceni jakość drewna i pomoże w wyborze odpowiednich wkrętów do drewna. Wprawdzie grubość materiału jest jednym z najważniejszych czynników, ale jednak twardość drewna wpływa na siłę, jaką musimy użyć podczas wbijania lub wkręcania wkrętów, a dostępne na naszym rynku długości skoku gwintu są przeznaczone do twardości i struktury danej belki. Dlatego zawsze warto kierować się odpowiedzialnym wyborem i należy się zastanowić dokładnie, czy tej długości wkręt do drewna zapewni odpowiednią stabilność drewnianej budowli i nie wpłynie negatywnie na całą strukturę belki.