Chcesz zamówić śruby? Poznaj różne rodzaje gwintów! Kupuj świadomie, zwracając uwagę na najważniejsze parametry produktów. Sprawdź, co może zaoferować dobra hurtownia śrub i wkrętów. Wyjaśniamy, na czym polega klasyfikacja sprzedawanych akcesoriów.

Rodzaje gwintów

Jak połączyć ze sobą różne części maszyn, meble lub urządzenia elektroniczne? W tym celu stosuje się na przykład śruby trapezowe, calowe lub zrywalne. Każdy łącznik musi mieć odpowiedni kształt. Niezbędne jest zastosowanie odpowiednich gwintów, które:

  • są śrubowym nacięciem na zewnętrznej lub wewnętrznej części elementu,

  • znajdują się na powierzchni walcowej lub stożkowej,

  • tworzą komplementarny zestaw i umożliwiają łączenie lub rozłączanie części,

  • poddawane są ruchom obrotowym.

Sprawdzony producent elementów złącznych zapewnia precyzyjne opisy parametrów produktów. Można znaleźć w nich oznaczenia typu: M3, M6 i UNC. Jak je odczytywać? Czym różnią się od siebie poszczególne akcesoria?

Podstawowe parametry

Na początku warto zwrócić uwagę na kształt i umiejscowienie nacięcia. W hurtowni można znaleźć śruby maszynowe z pełnym gwintem lub modele o niepełnym gwintowaniu. Stal jest nacięta na całości lub wyłącznie na części trzpienia. Wśród najczęściej spotykanych kształtów wymienia się produkty trapezowe, prostokątne, okrągłe i stożkowe. Kolejnym istotnym parametrem jest sposób skręcania. Ruch obrotowy wykonuje się w lewą lub prawą stronę.

System miar

Klasyfikacja elementów złącznych odbywa się także poprzez system miar. Dobrym tego przykładem są gwinty metryczne, które są znormalizowane według norm obowiązujących w Polsce. Wymiar skoku podaje się wówczas w milimetrach, a kąt zarysu wynosi 60 stopni. Oznaczane są wielką literą M i cyframi. Alternatywą są śruby calowe, które charakteryzują się amerykańskim systemem miar. Liczbę zwojów podaje się w określeniu na jeden cal. Można poznać ją po zastosowaniu liter UN i UNC. W hurtowni cena produktów jest korzystna niezależnie od oznaczeń metrycznych.

Zastosowanie produktu

Warto zwrócić uwagę na zastosowanie danego elementu. Śruby torx z ocynkiem galwanicznym wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i znajdują się na przykład w urządzeniach elektronicznych. Śruby imbusowe bywają natomiast wykorzystywane do skręcania mebli. Ważny jest materiał, z którego wykonano elementy złączne. Najlepiej zamawiać je u producenta, który ma dobre opinie i korzysta z wysokiej jakości stali. Cynkowanie ogniowe odbywa się według ściśle określonych norm. Jego celem jest zwiększenie wytrzymałości materiału, który musi być odporny na działanie różnych warunków atmosferycznych, duże obciążenia i wykonywane ruchy obrotowe. Specjalna powłoka zapewnia także ochronę elektrochemiczną.

Solidne śruby ze stali nierdzewnej

Już wiesz, jakie są rodzaje gwintów. Masz problem z wybraniem odpowiednich parametrów? Skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jak dopasować właściwy produkt. Zwróć uwagę na kształt nacięcia śrubowego, system miar oraz zastosowanie kupowanego elementu.