Ocynk ogniowy - co to jest?

Ocynk ogniowy to rodzaj pokrycia ochronnego przeznaczonego dla elementów stalowych. Przed czym chroni takie pokrycie? Oczywiście przede wszystkim przed korozją. Dlatego też pręty, czy druty zabezpieczone w ten właśnie sposób doskonale sprawdzają się w sytuacji narażenia na przykład na działanie czynników atmosferycznych. Kiedy jeszcze przydaje się ocynk ogniowy?

Ocynk ogniowy – najlepsza ochrona przed korozją

Pokrycie ochronne, jakie powstaje w wyniku ocynkowania ogniowego to wysoce skuteczna ochrona elementów stalowych przed szkodliwym wpływem procesów korozyjnych. Jeśli tylko ocynk zostanie wykonany w prawidłowy sposób, uzyskujemy praktycznie gwarancję, że korozja nie zaszkodzi danym prętom, czy drutom. Cynkowanie ogniowe powinno być zatem realizowane w oparciu o ustalone normy, zakładające między innymi to, że grubość warstwy ocynku ogniowego nie może być mniejsza niż 40 µm. Spełnianie tego rodzaju norm gwarantuje skuteczność procesu.

Co wyróżnia ocynk ogniowy ?

Rezultatem cynkowania ogniowego jest solidna, wytrzymała i w pełni odporna na korozję powłoka, skutecznie zabezpieczająca elementy wykonane ze stali, w tym między innymi pręt ocynkowany ogniowo. Poza tym warto tutaj dodać, że taki rodzaj powłoki odporny jest także na uszkodzenia mechaniczne. Właściwości takie powłoka zawdzięcza temu, w jaki sposób powstaje. Ocynk realizowany jest warstwowo. Wszystkie warstwy są wyjątkowo mocne i razem tworzą silna barierę ochronną, nie tracąc swoich właściwości nawet w przypadku miejscowego uszkodzenia.

Pręt i drut ocynkowany ogniowo – jakie jest ich zastosowanie?

Dzięki ocynkowaniu ogniowemu pręty i druty stalowe stają się przede wszystkim wysoce odporne na korozję. Wykorzystanie takich elementów jest dzisiaj bardzo szerokie i obejmuje między innymi produkcję:
  • paneli i siatek ogrodzeniowych,
  • siatek technicznych,
  • filtrów,
  • zawiesi do elementów podwieszanych,
  • wieszaków,
  • uchwytów do wiader,
  • drutów kolczastych, pastuchowych i powlekanych,
  • płotków.
Ocynkowanie ogniowe to przede wszystkim wysoka trwałość mechaniczna i odporność na korozję. Dzięki tego typu zabiegom dany produkt może służyć nam z powodzeniem przez naprawdę długi czas.