Ocynk ogniowy to rodzaj pokrycia ochronnego przeznaczonego dla elementów stalowych. Przed czym chroni takie pokrycie? Oczywiście przede wszystkim przed korozją. Dlatego też pręty, czy druty zabezpieczone w ten właśnie sposób doskonale sprawdzają się w sytuacji narażenia na przykład na działanie czynników atmosferycznych. Kiedy jeszcze przydaje się ocynk ogniowy?

Ocynk ogniowy – najlepsza ochrona przed korozją

Pokrycie ochronne, jakie powstaje w wyniku ocynkowania ogniowego to wysoce skuteczna ochrona elementów stalowych przed szkodliwym wpływem procesów korozyjnych. Jeśli tylko ocynk zostanie wykonany w prawidłowy sposób, uzyskujemy praktycznie gwarancję, że korozja nie zaszkodzi danym prętom, czy drutom. Cynkowanie ogniowe powinno być zatem realizowane w oparciu o ustalone normy, zakładające między innymi to, że grubość warstwy ocynku ogniowego nie może być mniejsza niż 40 µm. Spełnianie tego rodzaju norm gwarantuje skuteczność procesu.

Co wyróżnia cynkowanie ogniowe?

Rezultatem cynkowania ogniowego jest solidna, wytrzymała i w pełni odporna na korozję powłoka, skutecznie zabezpieczająca elementy wykonane ze stali, w tym między innymi pręt ocynkowany ogniowo. Poza tym warto tutaj dodać, że taki rodzaj powłoki odporny jest także na uszkodzenia mechaniczne. Właściwości takie powłoka zawdzięcza temu, w jaki sposób powstaje. Ocynk realizowany jest warstwowo. Wszystkie warstwy są wyjątkowo mocne i razem tworzą silna barierę ochronną, nie tracąc swoich właściwości nawet w przypadku miejscowego uszkodzenia.

Pręt i drut ocynkowany ogniowo – jakie jest ich zastosowanie?

Dzięki ocynkowaniu ogniowemu pręty i druty stalowe stają się przede wszystkim wysoce odporne na korozję. Wykorzystanie takich elementów jest dzisiaj bardzo szerokie i obejmuje między innymi produkcję:
  • paneli i siatek ogrodzeniowych,
  • siatek technicznych,
  • filtrów,
  • zawiesi do elementów podwieszanych,
  • wieszaków,
  • uchwytów do wiader,
  • drutów kolczastych, pastuchowych i powlekanych,
  • płotków.
Ocynkowanie ogniowe to przede wszystkim wysoka trwałość mechaniczna i odporność na korozję. Dzięki tego typu zabiegom dany produkt może służyć nam z powodzeniem przez naprawdę długi czas.